Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

HillVital Nyereményjáték 2024.10.07.-2024.10.14.-ig

2024. 10. 07. 13:53:00 HillVital

A játékszabályok egyszerűek, csupán meg kell találnod a most következő cikkben egy kérdésre a választ.
 

ITT találod a nyereményjátéknak a Facebook posztját, ugyanis ide kell kommentben megadnod a választ. Így gyorsan és egyszerűen vissza tudsz menni megadni a választ kommentben.
 

Sorsolás 2024.10.14.-én lesz a facebook oldalunkon játszó helyes választ adók között. A nyertest nyilvános facebook posztban értesítjük, valamint ezen az oldalon is ki lesz írva a neve miután vége a játéknak. 
 

A sorsolás megtörtént. Gratulálunk a szerencsés nyertesnek: Bozsoki Tóth Zsuzsi
 

Jól olvasd át a cikket!

Most pedig jöjjön a játék!

 

A kérdés a következő: Mi a pupilla szerepe?
 

A szem az emberi test egyik legösszetettebb és legfontosabb érzékszerve, amely a látás érzékeléséért felelős. A szem szerkezete több rétegből és részből áll, amelyek együttesen segítik elő a fény érzékelését és az agyhoz továbbítását, hogy képeket alkothasson. Nézzük részletesebben a szem fő részeit:
 

1. Szaruhártya (cornea)

A szem elülső, átlátszó része, amely a fényt a szembe vezeti. A szaruhártya felelős a fény elsődleges megtöréséért, hogy a képet a retinára fókuszálja.
 

2. Írisz (szivárványhártya)

Ez a színes része a szemnek, amely szabályozza a pupilla méretét és a szembe jutó fény mennyiségét. Az íriszben található izmok tágítják vagy szűkítik a pupillát a fényviszonyoknak megfelelően.
 

3. Pupilla

Az írisz közepén lévő, fekete kör alakú nyílás. A pupilla mérete változik a fényviszonyoktól függően, hogy több vagy kevesebb fényt engedjen be a szembe. A pupilla szerepe az, hogy szabályozza a szembe jutó fény mennyiségét.

 

4. Lencse (lens)

A pupilla mögött található átlátszó, rugalmas struktúra, amely a szaruhártya által megtört fényt tovább fókuszálja a retinára. A lencse alakja a ciliaris izmok segítségével változtatható, ami a közeli és távoli tárgyakra való fókuszálást teszi lehetővé.
 

5. Üvegtest (corpus vitreum)

A szem belsejét kitöltő, zselészerű anyag, amely fenntartja a szem alakját és segíti a fény átjutását a retinához.

 

6. Hártyák (tunicae bulbi oculi)

A szem három fő rétegű hártyája van:

Külső hártya (fibrosa tunica): Ide tartozik a szaruhártya és a szemfehérje (sclera), amely védőburkot biztosít a szem számára.

Középső réteg (vascularis tunica): Ez magában foglalja a sugártestet (corpus ciliare), érhártyát (choroidea) és az íriszt.

Belső hártya (tunica interna): Ez tartalmazza a retinát, a fényérzékelő sejtek (pálcikák és csapok) helyét.
 

7. Retina (ideghártya)

A szem belső rétege, amely a fényt elektromos impulzusokká alakítja. A retinán találhatók a pálcikák (a gyenge fényben történő látásért felelősek) és a csapok (a színek és a részletek érzékeléséért felelősek). A retina közepén található a sárgafolt (macula lutea), amely a legélesebb látásért felelős terület.
 

8. Szemideg (nervus opticus)

A szemideg a retina által összegyűjtött vizuális információt továbbítja az agy látóközpontjába. A látóideg kilépési pontján található a vakfolt, ahol nincsenek fényérzékelő sejtek.

 

9. Sugártest (corpus ciliare)

Ez a struktúra a szemlencsét tartja, és részt vesz a lencse alakjának szabályozásában, amely szükséges a fókuszáláshoz.
 

10. Könnymirigy és könnycsatornák

A könnymirigy a szem nedvesítéséért és védelméért felelős, miközben a könnyek eltávolítják a szennyeződéseket. A könnycsatornák vezetik el a felesleges könnyeket a szemből az orrüregbe.
 

11. Szemhéjak és szempillák

A szemhéjak és szempillák mechanikai védelmet biztosítanak a szemnek. A pislogás segít nedvesen tartani a szaruhártyát és eltávolítani az apró szennyeződéseket.
 

HillVital Nyereményjáték 2024.10.07.-2024.10.14.-ig
Tartalomhoz tartozó címkék: nyereményjáték