Húgyúti fertőzés esetén a húgyúti rendszerben (húgyhólyag, húgycső, vese) elszaporodnak a kórokozó mikroorganizmusok, és gyulladás alakul ki. Alsó húgyúti fertőzésről akkor beszélünk, ha a húgycsőben és húgyhólyagban alakul ki a gyulladás, felső húgyúti fertőzésnél viszont már vesemedence-gyulladás is felléphet.
Tünetei: Szinte folyamatos vizelési inger, alhasi görcsök, kellemetlen, fájdalmas, csípő, égő vizelés, sötét színű, zavaros vizelet (lehet véres, gennyes is), a felsőbb húgyutak megbetegedése esetén: láz, hányinger, deréktáji fájdalom, rossz közérzet.
Okai: A fertőzést kórokozók okozzák, amely a gáttájékról és a hüvely környékéről kerülnek be a húgycsőbe, aztán a húgycsövön keresztül bejuthatnak a húgyhólyagba, férfiaknál a prosztatába. A húgycső és a felsőbb húgyutak megbetegedéséért legtöbbször az E.coli nevű baktérium a felelős (10-ből 9 esetben). Különösen veszélyeztetettek az aktív szexuális életet élők, a cukorbetegek, és azok, akik a kevés folyadékfogyasztás miatt vizeletpangással küszködnek. Okozhatja még a méh előreesése és a prosztata megnagyobbodása is.
Kialakulása megelőzhető:
Intim higiénia: ne használjunk lúgos, fertőtlenítő szappanokat, mert ezek elpusztítják a szervezet saját védekező rendszerét. Válasszunk inkább pH-semleges szappant. Tartsuk be a megfelelő higiénés szabályokat WC-használat során, mert ez szintén csökkenti a fertőzés kockázatát.
Időjárásnak megfelelő öltözködés: hideg évszakokban öltözzünk fel jól. Tartsuk melegen az alhas és a derék tájékát. Öltözzünk úgy, hogy a derekunk sose lógjon ki. Ezen kívül érdemes odafigyelni, hogy ne fázzon meg a lábunk. Ennek az a magyarázata, hogy a lehűlt szövetekben könnyebben elszaporodnak a kórokozók.
Immunrendszer erősítése egészséges életmóddal: együnk vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag táplálékot. Mozogjunk, sportoljunk sokat, és hagyjuk el a káros szokásainkat!
Természetesen hamarosan azt is megvizsgáljuk, hogyan léphetünk fel ellene.