Sokan azt mondják, hogy ha nincs izomláz az edzés után akkor nem dolgoztál eleget. Ez azért nem teljesen igaz, mivel izomláz nélkül is lehet fejlődni, de az sem számít bajnak ha létrejön az izomláz.
Az izomláz egyébként az erős fizikai igénybevétel után szokott jelentkezni. Ebben az esetben az akaratlagos mozgást végző harántcsíkolt izmok fájdalmassá válhatnak és be is duzzadhatnak, így pedig a mozgástartomány is beszűkülhet. A legrosszabb esetben akár vöröses-kékes vagy sárgás-zöldes színű foltok is megjelenhetnek a bőrön. Ezek nem csupán látványra lehet aggasztó hanem fájhat is. Ez persze kezelés enélkül is elmúlik néhány nap alatt.
Ha szélsőséges a fájdalom, akkor néhány napos pihentetés mindenképpen ajánlott. De az esetek többségében többet használ ha csak finoman rádolgozol. Ebben az esetben csökkenteni kell a terhelésen, nem szabad olyan intenzívnek lennie. Az izomzatnak fokozatosan kell hozzászoknia a nagyobb igénybevételhez. Izomláz esetén pedig nem szabad megijedni és abbahagyni minden mozgást, csak lassítani kell.
Adunk néhány praktikát is, hogy az izomláz minél gyorsabban megszűnjön. Először fokozni kell az adott területen a vérkeringést, ez segíti a tejsav lebontását és a mikrosérüléseket. Ezt el lehet érni váltott hideg-meleg fürdővel vagy borogatással, de nagyszerű lehet a szaunázás is ha van rá lehetőséged.
Használhatsz izomláz esetén gyógynövényes balzsamokat, illóolajokat vagy masszázsolajokat is. A gyógynövényes balzsam egy kiadós masszírozással nagyszerű hatású. Akár belsőleg is segítheted gyorsítani a folyamatot. Amennyiben antioxidáns tartalmú ételeket vagy italokat fogyasztasz, akkor ezek nagyszerű gyulladáscsökkentő hatásúak. Ajánlott a meggylé, almalé vagy akár az almaecet egy pohár vízben.