Ahhoz, hogy valakiből jó háziasszony váljék, fontos neki ismerni a szakácsművészet alapvető eljárásait. Néhányat mutatunk be most.
Az élesztő felfuttatása
Az élesztő felfújja a tésztát, így a sütemény könnyű lesz. Morzsoljuk kevés meleg tejbe az élesztőt, dobjunk bele pici cukrot (nagyon picit), keverjük el, majd várjuk meg, amíg szépen feljön. Sajnos az élesztő futtatásához nem jó a xilit vagy az eritrit.
Pácolás
Minden húsnak jót tesz, ha sütés előtt bepácoljuk. A sütés során így gyorsabban sül, ízletesebb és omlósabb lesz a hús. A pác receptje: olaj, só, fűszerek. Ízlés szerint: bors, kakukkfű, rozmaring, mustár, balzsamecet. Ezeket össze kell keverni, majd a besózott húsokat beletenni, és sütésig hűtőben pihentetni. Minél tovább pácolódik a hús, annál jobb (1-2 óra, de lehet egy éjszakán keresztül is).
Tésztafőzés
Tegyük a tésztát forrásban lévő sós vízbe, cseppentsünk bele egy 1 ek. olívaolajat! A tojásos tészták főzési ideje: 12-14 perc, a tojás nélküli tésztaféléknek elég 8 perc főzési idő. A legjobb, ha menet közben megkóstoljuk. Ne főzzük túl a tésztákat! A tésztát főzés közben gyakran kell kavargatni, hogy le ne ragadjon.
Tűpróba
Néhány süteményt úgy ellenőrizhetünk, ha egy hústűt vagy villát szúrunk bele. Ha kihúzzuk, és a tészta nem tapad rá, akkor megsült, és vehetjük ki a sütőből.
Flambírozás
Ez inkább egy látvány. A készülő fogást, húst, zöldséget vagy palacsintát leöntjük egy kevés alkohollal, majd meggyújtjuk. Nagyon vigyázzunk a művelet közben, csak gyakorlott háziasszonyok fogjanak a flambírozáshoz! Nehogy a végén a tűzoltókat kelljen hívni!
Blansírozás
Ez egy tartósító eljárás. A zöldségek és gyümölcsök gyors forrázását, majd hűtését jelenti. Forrásban lévő vízben maximum öt percig főzzük a zöldséget vagy gyümölcsöt, majd a főzést követően gyorsan áttesszük hideg vízbe. Így megtartják a színüket. Akár fagyasztás előtt is alkalmazhatjuk. A kérdés, hogy marad-e benne vitamin…
Vízgőz
Egy nagyobb edényt töltsünk meg forró vízzel, majd tegyük a tűzre! Erre tegyünk egy kisebb edényt, majd tegyük bele az olvasztani kívánt élelmiszert, például csokoládét. Így nem ég oda, mert a gőz melegíti, és nem a közvetlen láng.