A májunk bizonyos mértékig képes saját magát meggyógyítani, de vannak olyan életmódbeli szokások, amelyekkel kimondottan ártunk neki.
A máj az egyik legfontosabb szervük. Mindent feldolgoz, ami bekerül a szervezetünkbe.
Az egyik legfontosabb feladata a méregtelenítés. Ahhoz, hogy megőrizzük egészségét, megfontolandók a következő tanácsok.
Sajnos ez a leggyakoribb oka a máj károsodásának. A túl sok alkohol miatt a máj nem képes arra, hogy a szervezetünkbe jutó méreganyagokat kiválassza, hisz a máj az alkohol feldolgozásával van elfoglalva. A májsejtek emiatt sérülnek, ami hosszú távon visszafordíthatatlan következményekkel jár. A máj ugyan nagyon hatékonyan gyógyítja meg saját magát, de az alkohol miatt bekövetkező sejtpusztulásból általában már nem tud felépülni.
A dohányzás sok mindenre káros: tüdőre, a szív-és érrendszerre, a bőrünkre, és persze a májra is. A dohányfüstben található méreganyagok oxidatív stresszt okoznak, és tartósan rombolják a máj sejtjeit. A mérgező vegyületek az évek folyamán fokozatosan rontják a máj méregtelenítő képességét.
A szájon át szedett gyógyszerek, gyógynövények, étrend-kiegészítők lebontása is a máj feladata. Ezek többsége nem okoz komolyabb problémát a májnak, de ha bizonyos gyógyszerekből túl sokat szedünk, az az évek során sajnos károsíthatja a májunkat.
Az egyik legkomolyabban károsító hatású gyógyszer-hatóanyag az acetaminofen, mely sok fájdalomcsillapítóban és megfázás elleni szerben található meg. De nemcsak a gyógyszerek lehetnek veszélyesek! Például az A-vitaminnak is van májkárosító hatása, ha túl nagy adagban szedjük.
Van úgy, hogy az elhízott emberek valójában alultápláltak, hiszen nem jó minőségű, hizlaló, tápanyagokban szegény ételeket fogyasztanak. Így a testsúlyuk nagy, viszont vitaminokban, ásványi anyagokban hiányt szenvedhetnek. Ez megviseli a májat. Egyrészt a túl sok zsírt és cukrot nem tudja feldolgozni a máj, így az elraktározódik a májban. Másrészt, a vitaminhiány miatt a máj nem tud megbirkózni az oxidatív stresszel sem. Az eredmény: a máj elzsírosodása, gyulladása, illetve a májsejtek pusztulása.
A túl kevés alvásnak számos kellemetlen mellékhatása ismert. Okozhat akár súlyos betegségeket is, például májkárosodást. Akik keveset alszanak, biológiai ritmusuk felborul, így a máj nem tudja megfelelően feldolgozni a zsírt, és nem képes, hogy regenerálja önmagát.