A stroke korai kezelésével csökkenteni lehet az agy károsodását és a kialakuló életminőség-romlás mértékét.
Magyarországon évente 40-50 ezer stroke fordul elő. A stroke-ot elszenvedő betegek 12-18% -ka 30 napon belül meghal. Megdöbbentő, hogy az 55 évesnél fiatalabbak stroke miatti halálozása hazánkban a nőket tekintve négyszer, a férfiakat tekintve hatszor magasabb a nyugat- európai átlagnál.
A stroke akkor alakul ki, amikor valamely agyterület vérellátása olyan mértékben leromlik, hogy az ott lévő sejtek egy részének a pusztulásához vezet. Korai kezeléssel lehet csökkenteni lehet az agy károsodását.
A tünetek észlelésekor azonnal mentőt kell hívni, hiszen a kezelést 3 órán belül meg kell kezdeni, hogy eredményes legyen. Egy évvel a stroke után a betegek egyharmada már nem él, egyharmada maradvány tünetekkel, mások segítségével tud élni, egyharmada pedig vissza tud térni a munkába és mindennapi életét el tudja látni.
Stroke főbb tünetei:
- Az arc, kar, vagy a láb általában egy oldalon fellépő hirtelen érzéketlensége, az egyik testfél zsibbadása, az egyik oldali végtagok gyengesége vagy bénulása.
- Hirtelen kialakuló beszédértési, szótalálási vagy hangképzési zavar
- Hirtelen elhomályosuló látás, kettős látás, vagy látásélesség gyors csökkenése.
- Hirtelen kialakuló szédülés, egyensúlyvesztés, mozgási zavarok.
- Minden előzmény nélküli, szokatlan jellegű erős fejfájás, melyhez nyaki merevség, arcfájdalom, a szemek között megjelenő fájdalom, hányás és tudatzavar társulhat
- Zavartság, memóriazavar, a térbeli tájékozódás, illetve az érzékelés zavara.
A stroke kialakulására befolyásolható tényező lehet a magas vérnyomás, a dohányzás, az alkoholizmus, a cukorbetegség, az emelkedett vérzsírszint, az elhízás és a mozgásszegény életmód. Figyeljünk oda az egészséges életmódra, mert az egészséges életmóddal nagyon sok betegségtől megóvhatjuk magunkat, például a stroke- tól!
A stroke bizonyos rizikófaktorait, mint például a családban előforduló stroke, vagy az életkor, nem lehet kezelni.