A citrom az a gyümölcs amit a savanyú ízéért szeretünk. A narancshoz képest háromszor több C-vitamint tartalmaz. Bátran tehetjük a zöld italunkhoz.
Élettani hatásai:
- A benne lévő C-vitamin antioxidáns hatású, erősíti a szervezet immunrendszerét.
- Megfázás, légúti fertőzés esetén javasolt, mert enyhíti a köhögést, nyákoldó, gyulladáscsökkentő hatású, lázcsillapító, antibakteriális hatást fejt ki.
- Bár a gyümölcs nagyon savas , a szervezetre lúgosító hatású, higítja a húgysavat ezért reumatikus problémák esetén is kiváló.
- Gyomorégés ellen is használható, epehajtó, féregűző. A citrom serkenti az emésztést és erősíti a gyomrot.
- A bioflavonoidok erősítik az ereket, különösen a vénákat és hajszálereket.
- Stressz és álmatlanság esetén idegnyugtató.
- A citromsav véd a vesekőképződés ellen.
- A C-vitamin több enzimet aktivál a szervezetben, amiknek fontos szerepük van a sejtlégzésben.
- Segíti a vas felszívódását, a folsavval és a B12-vitaminnal együtt részt vesz a vörösvértestek képződésében.
- A C-vitamin hatására a vénákban ritkábban keletkeznek vérrögök, így csökken a szívroham és az embólia veszélye.
A C-vitamin hőre bomlik, ezért lehetőleg csak közvetlenül fogyasztás előtt ízesítsük nyers citromlével az ételeinket, és ne tegyük forró teába, hanem hűvösebb limonádét készítsünk belőle.
Szépészeti célra is sokoldalúan felhasználható: hajöblítéshez, arcpakoláshoz, töredezett köröm kezelésére, a kéz bőrének ápolásához, tisztításához. Rendszeres használata elhalványítja a szeplőket, a citromban található c-vitamin fiatalítja a bőr. Semlegesíti a szabad gyököket, amelyek gyorsítják az öregedést.
Szájhigiéniai célokra is használható, mert akadályozza a fogkő kialakulását, fertőtlenítő hatása miatt a kellemetlen szájszag ellen is használható.
Depresszió és a szorongás sokszor a vér alacsony káliumszintje miatt alakul ki, így az idegrendszernek szüksége van elegendő káliumra, ami a citromban meg is található.
Megsemmisíti a sejteket többféle rák esetében, beleértve a mell, prosztata, tüdő, végbél és a hasnyálmirigy rosszindulatú daganatait! a rák lúgos környezetben képtelen növekedni.
A citromos víz fogyasztásának jótékony hatásai is lehetnek
Hidratálás: A citromos víz fogyasztása elősegítheti a megfelelő hidratáltságot, ami fontos a vérnyomás szabályozásában. A dehidratáltság ugyanis hozzájárulhat a vérnyomás emelkedéséhez.
C-vitamin tartalom: A citromok jelentős mennyiségű C-vitamint tartalmaznak, ami antioxidáns tulajdonságokkal rendelkezik. Az antioxidánsok segíthetnek csökkenteni az érrendszeri gyulladást és javítani az érrendszeri működést, ami pozitívan befolyásolhatja a vérnyomást.
Káliumtartalom: A citromokban található kálium is fontos szerepet játszik a vérnyomás szabályozásában, aminek köszönhetően a citromos víz vérnyomás szabályzó hatással is rendelkezik. A megfelelő káliumbevitel segíthet csökkenteni a vérnyomást és ellensúlyozni a nátrium (só) negatív hatásait.
Citrusflavonoidok: A citromokban található citrusflavonoidok olyan vegyületek, amelyek előnyös hatással lehetnek az érrendszerre és a vérnyomásra.