Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Mit kell tudni a csipkebogyóról? Mutatjuk!

2023. 12. 04. 14:32:00 hillvital.hu

A csipkebogyó nagyszerű hatásai.

Tudnivalók a csipkebogyóról amiket érdemes megjegyezni. Lehet sokan nem tudják, de amikor csipkebogyót ültet valaki, akkor nem csupán egy finom és szép bogyóhoz jut hozzá. 
 

A csipkebogyó a rózsafélékhez tartozik és népies neve a vadrózsa vagy hecsedli. Apró és és szép virágokkal is díszíti a kertet. Nem olyan szép mint az átlagos rózsák, de nagyon feldobja a környezetet. Hazánkban csipkerózsának, kutyarózsának, ebrózsának, gyepűrózsának, csitkenyének és tüskefának is nevezik. Megtalálod erdőkben, tisztások szélén, a napsütötte domboldalakon az egész országban mindenhol szinte. A vadrózsa termései az 1-3 cm-es bogyók, de nem igazi termések, ezeket álterméseknek nevezik. Az éltermések kezdetben zöldek, aztán narancssárgák lesznek végezetül pedig teljesen pirosak. A csipkebogyó belsejében szúrós szőrös magok találhatóak ezeket pedig elég nehéz eltávolítani.

A csipkebogyó az első őszi fagynak az idején szokott beérni. A termésnek a színe változik, amikor narancssárga, akkor még nem egészen érett, ellenben a sötét vörös színű bogyó már nagyon is érettnek számít. Az érett bogyó nagyon édes, ám azt érdemes tudnod, hogy ekkorra már a C-vitamin tartalom nagy része elvész.

A csipkebogyó tápértéke akkor a legnagyobb ha a leszedés után rögtön felhasználod. Ha csipkebogyó teát akarsz készíteni,akkor a kocsánynál kell levágnod a termést, vágd félbe, aztán távolítsd el a magvait és azt a szőrös belet. A csipkebogyót nem szabad forró vízben áztatni, mivel a C-vitamin már 50 Celsius fok körül is képes megsemmisülni.

Tudnod kell, hogy hazánkban a csipkebogyónak a legmagasabb a C-vitamin tartalma még a citromnál is jobb. Tartalmaz még ezenkívűl B- és E-vitamint, ásványi anyagok is találhatóak benne, alma és citromsav, pektin és valamennyi cukor is.

Már több ezer éve ismerik a gyógyhatásait. Képes csökkenteni az influenzás problémákat. Erősíti az immunrendszert és a meszesedést is meggátolja. Serkenti a mellékvesék és a máj működését. Alkalmazzák még vesekő és vesehomok eltávolítására is. Kezelhetsz még sebeket és fertőzéseket is csipkebogyóval. Rendkívül ajánlott még azoknak akiknek gyenge a csontozatuk illetve akik csontritkulásban szenvednek. A csipkebogyó csonterősítő hatással is rendelkezik.

Még a kozmetikai iparban is szokták alkalmazni a csipkebogyóból kinyert olajat. Szoktak belőle készíteni likőrt, bort, és pálinkát is. Elsődlegesen gyógynövényként tekint rá mindenki, pedig lehet használni a konyhában is. Készíthetsz belőle szörpöt vagy lekvárt és levest is. Általában kétféle alakban találhatod meg, szárítva és magvaitól megtisztítva vagyis a csipkehúst.

A hagyományos csipkebogyó lekvárt kétszer főzik és kétszer szokták passzírozni is, de létezik egyszerűbb megoldás is. A csipkebogyólekvár nagyszerű lehet palacsintába de illik a vadételekhez is.

Kiváló immunerősítő ital készíthető a csipkebogyóból. Csak darabold fel a csipkebogyót aztán szárítsd ki. Ha friss a bogyó, akkor a forrázás helyett inkább áztasd, de előtte vágj le egy kis darabot a száránál és a fejénél, így kioldódik belőle a hatóanyag. A csipkebogyótea élénkít és a szomjúságot is oltja. Ha keversz hozzá egy kis mézet vagy narancslevet, akkor egy nagyszerű egészséges üdítőitalt kapsz.

 

Egy kiváló gyömbéres csipkebogyólekvár receptet is megismerhetsz.


Ezekre lesz hozzá szükséged (4db 2,5 dl üveg):

- 80 dkg csipkebogyó
- 80 dkg befőző cukor
- 1 citrom leve
- 4 dkg friss gyömbér


Az elkészítése sem annyira nehéz. Tisztítsd meg és mosd meg a csipkebogyót, aztán vágd ketté és szedd ki magjait. Mosd ki alaposan az üvegeket és hagyd, hogy lecsepegjen. Ezután mosd meg még egyszer a csipkebogyót, tedd egy fazékba és önts rá annyi vizet amennyi pont ellepi. 45 perc alatt puhára tudod főzni. A csipkebogyót a vízzel együtt egy szitán passzírozd át. A gyümölcscukrot keverd el a befőző cukorral. Ezután add hozzá a citromlevet és a gyömbért. Forrald fel kevergetve és hagyd rotyogni 4 percig. Szedd le folyamatosan a habját. Ezután töltheted az üvegekbe, zárd le, úgy 5 percre fordítsd fejtetőre az üvegeket és tedd valami hűvös helyre. Ezt a lekvárt aztán te is használhatod süteményekhez vagy akár húsokhoz is.

 

Minden amit tudnod kell a csipkebogyóról!