Sajnos a magyar konyha valamint a modern életmód is elősegíti a magas koleszterinszintnek a kialakulását. Szinte horrorba illő már ez a szó, hogy koleszterin pedig a szervezet számára nagyon fontos anyag.
A koleszterin a zsírok közé tartozik és egy nélkülözhetetlen anyag a szervezet számára. A sejtfalak, a D-vitamin, a nemi hormonok és az epesav egyik alkotóeleme. A szervezet a koleszterin szükséglet nagy részét magának állítja elő, csupán az egyötödét állítja elő táplálékból. Sokáig úgy gondolták, hogy ha egy embernek magas a koleszterinszintje, akkor egyes ételeket nem szabad fogyasztania. Ma már viszont ezt máshogy gondolják.
Kétféle koleszterint lehet megkülönböztetni. Az LDL aminek az a feladata, hogy a szükséges koleszterint a májból a sejtekhez juttassa. A HDL aminek az a feladata, hogy a fel nem használt koleszterint felvegye a szövetekből és aztán visszaállítja ezeket a májban. Ha a folyamat valahogyan nem működik rendesen, akkor az LDL koleszterin, különösen annak a sűrűbb változata kijut az érfalba és ott meszes plakkokat hoz létre.
A magas koleszterinszintnek több oka is lehet. Lehet akár genetikai hajlam de az egészségtelen életmód is szerepet játszik. Nem jó az egyoldalú táplálkozás, és a sok zsíros étel sem. A mozgáshiányos életmód és a túlzott alkoholfogyasztás is kiváltja a problémát. Azok az ételek amelyeknek magas a koleszterin tartalmuk, nem annyira befolyásolják a vér koleszterinszintjét. Olyan betegségek mint a pajzsmirigyproblémák, a cukorbetegség és az anyagcsere betegségek, a máj, az epe és a vese működési problémák, ezek mind emelhetik a koleszterinszintet.
Ránézésről nem mondható meg senkiről sem, hogy magas a koleszterinszintje. Általában laborvizsgálatokkal mutatható ki ha megemelkedett a koleszterinszint. Az étrend nagyon sokat segíthet a koleszterinszint csökkentésére. Érdemes halat, zöldségeket, gyümölcsöket, növényi olajokat és teljes kiőrlésű gabonákat fogyasztani. Egy sima súlycsökkentő diéta akár 40%-al csökkentheti a koleszterinszintet.