Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Tudd meg mire következtethetsz a nyelved állapotáról

2021. 08. 25. 10:19:00 Sági Zsolt - HillVital

Nyelvünk nemcsak az ízlelésben, emésztésben, beszédben játszik fontos szerepet, de az egészségi állapotunkról is rengeteget elárul. Az egészséges nyelv rózsaszín, a felülete pedig apró dudorokkal teli.

 

A szájban, akárcsak a testünkben máshol, számtalan mikroba található meg, ezek között vannak ártalmatlanok, de akadnak amelyek betegséget is okozhatnak.
 

A fehér lepedékréteg: megjelenésének leggyakoribb oka a candida albicans nevű gomba elszaporodása. Például a csecsemőkori szájpenészt is ez okozza. Általában nem megfelelő szájhigiénia miatt következik be, de a vitaminszegény táplálkozás (főleg a B12-vitamin, illetve a vas hiánya), a legyengült immunrendszer, egyes krónikus betegségek és fertőzések, a cukorbetegség, illetve a tartós antibiotikum-, szteroid kezelés is és nem utolsó sorban a dohányzás. Gombaellenes szerekkel megszüntethető e probléma.

 

Fekete nyelv: a teljes nyelv lilás-fekete, az azt jelzi, hogy nem megfelelő a vér oxigénszintje, azaz tüdőbetegség vagy keringési zavarok állnak fenn. ha csak a nyelvhát fekete, az elszíneződést okozhatja az ízlelőbimbók jóindulatú burjánzása de gyógyszerek mellékhatása is állhat a hátterében.
 

Sárga nyelv: a lép, a hasnyálmirigy és a gyomor problémáját mutatja
 

Zöldes nyelv:  az epe és máj probléma
 

Piros nyelv: a gyomornyálkahártya
 

Vastag, fehér nyelv: gyomorrontásra utal.
 

Vastag, sárga nyelv: jelzi hogy a gyomorban és a belekben étel halmozódott fel.
 

Száraz, sárga nyelv:  a gyomorban és a belekben energiahiány lépett fel.
 

Mozgó lepedék: A gyomor és a lép alul működése, energiahiányos állapotára utal.
 

Tükörnyelv: ha a bevonat részben vagy teljesen leválik a nyelvről, azt jelzi, hogy a szervezet immunrendszere nagyon meggyengült.
 

Világos nyelv: jelezhet alacsony vérnyomást és vashiányt. Jelzi hogy kimerültek a szervezet vitamintartalékai, főként tél végén fordul elő
 

Száraz nyelv: a nyálmirigyek nem megfelelő működése, illetve kiszáradási folyamat kezdete.  Főleg azoknál fordul elő, akik nyitott szájjal alszanak.
 

Sötétvörös nyelv: magas vérnyomást jelez, de utalhat gyulladásos betegségre is.
 

Aftás nyelv:  fogorvosi beavatkozás, szájüregi sérülés után előfordulhat, de olykor savas ételek is kiválthatják.
 

Kezelése: Első körben változtassunk az életmódunkon! Megfelelő folyadék bevitele, napi 2-3 liter, étrendünk legyen gyümölcsökben, zöldségekben gazdag, figyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű rost, vitamin és ásványi anyag kerüljön a szervezetünkbe. Naponta legalább kétszer mossunk fogat, esténként használjunk fogselymet, öblögessünk, tisztítsuk meg a nyelvünket is.
 

Ezek lehetnek a nyelv elváltozásának okai.