Mitől dagadhat a láb? Most részletezzük! A lábdagadás hátterében rengeteg ok állhat.
Van, amikor csak azért dagad, mert egyszerűen megterheltük a lábunkat. De előfordulhat, hogy komolyabb bajt jelez.
Milyen természetes módszerek vannak a tünetek enyhítésére?
A láb ödémásodása akkor alakul ki, ha a víz felgyülemlik a láb szöveteiben.
Ez időnként fájdalommal is jár, és megnehezíti a mozgást.
Érintheti mind a két lábat, de olyan is van, hogy csak az egyiket. Ez utóbbi a láb sérülése miatt van, de a mélyvénás trombózisra is ez a jellemző. Ha mind a két láb dagad, azt valamilyen szív – vagy érrendszeri betegség váltja ki, de okozhatja a vese nem megfelelő működése is. A háttérben állhatnak még különféle májbetegségek is. Gyakran pedig gyógyszerek mellékhatásaként léphet fel a láb dagadása.
Nyáron a nagy melegben a szervezet nehezebben szabadul meg a folyadéktól, de elősegíti a lábdagadás kialakulását a rengeteg ülés is. Ilyenkor a nyirokkeringés lelassul, s a gravitáció következtében az alsó végtagokban gyülemlik fel a folyadék. Éjszaka javul a helyzet, reggelre elmúlhat a dagadás.
Mit tehetünk ellene?
Nyilván először az okokat kell kideríteni, majd kezelni. Ha ülő munkát végzünk, sokat utazunk, kénytelenek vagyunk egy helyben ülni, mindenképpen keressünk alkalmat, hogy tornáztassuk, átmozgassuk lábainkat. Ha hazaérünk, polcoljuk fel a lábainkat takarókkal, párnákkal úgy, hogy a szívünk szintjénél magasabban legyenek. A rendszeres lábmasszírozás is hozzájárulhat a nyirokkeringés felpezsdítéséhez. Vigyázzunk a sóbevitelre (3-5g, nyáron 10g is lehet / nap), mert a só fokozza a folyadék visszatartását.
De viselhetünk kompressziós harisnyát is a tünetek enyhítésére.