A pajzsmirigy pillangó formájú mirigy a nyak elülső és alsó részén. Legfőbb funkciója az anyagcsere szabályozása és az energia biztosítása.
Két fontos hormont termel, amely a véráramon keresztül el tud jutni valamennyi szervhez. Ennek következtében befolyással van az egész testre, így segíti az egyes szervek optimális működését.
pajzsmirigy elhelyezkedése
Számos külső és belső tényező miatt ha a pajzsmirigy nem működik megfelelően, akkor az alábbiak lehetnek a pajzsmirigy alulműködés tünetei.
A 7 tünet, amely a pajzsmirigy alulműködésére utal:
1. száraz bőr, tenyéren, kézfejeken
2. körmök töredezése, repedése
3. fáradtság, tompaság érzése
4. hirtelen súlygyarapodás
5. testhőmérséklet ingadozás, hideg-meleg érzet
6. gyenge reflex
7. hangulatingadozás
+1
A pajzsmirigy alulműködésének egyik jellegzetes tünete az ödémásodás, vagyis a végtagok és az arc felpuffadása. A pajzsmirigy alulműködés tünetei arcon láthatóak e legjobban, hiszen a száraz bőr, vagy a puffadt arc rögtön szembetűnő. Itt lehet olvasni arról, hogy melyik az a 7 legjobb gyógytea erre a panaszra
Az anyagcserénk nagyrészt a pajzsmirigyünk megfelelő működésére támaszkodik. Ha a sejtek nem jutnak a hormontermelődéshez szükséges oxigénhez vagy energiához, akkor minden lelassul vagy elromlik.
Hogyan tudjuk segíteni a pajzsmirigyünk megfelelő működését?
Fogyasszunk sok jódban és szelénben gazdag ételeket, készítményeket. Itt a lista, amit mindenképp érdemes beiktatni a napi életvitelünkbe.
Ezeket fogyasszuk:
- hús (marha, máj, bárány, csirke, szardínia)
- gomba (csiperke a legjobb)
- gyümölcs és zöldséglevek (zöldárpa, búzacsíra, cékla)
- gabonák (barna rizs, *zöldárpa, zab)
- zöldségek (rukkola, spárga, kelbimbó, karfiol, zeller)
- teák (articsóka, galaj, orbáncfű, szurokfű) TIPP! Szuper minőségű Articsóka teánk van, itt beszerezheted
- magok (dió, napraforgó)
- tojás (naponta max 3-4)
*A zöldárpa pajzsmirigyre történő hatása abban merül ki, hogy képes semlegesíteni a testfolyadék savasságát, melynek köszönhetően képes egyidejűleg serkenteni a pajzsmirigy működését, valamint a hormonelválasztást is.
Összességében a fehérjék és vitaminok fogyasztását kell emelni, a szénhidrátokat pedig csökkenteni a pajzsmirigy tünetei miatt.
Az egészséges életmód, a dohányzás elhagyása, az aktivitás, a szervezet méregtelenítése valamint a vitaminok – táplálékkiegészítők (például C- és E-vitamin, szelén stb.) megfelelő bevitele is hozzájárul a pajzsmirigy megfelelő működésének fenntartásához.