Tudd meg, melyek a pajzsmirigygyulladás tünetei, hogy időben orvosolni tudd.
Elég általánosak lehetnek a pajzsmirigygyulladás tünetei, mivel nagyon sok folyamatot irányít a szervezetben.
Nem könnyű a betegséget diagnosztizálni, mivel nincsenek egyértelmű tünetei, amelyek csakis a pajzsmirigyre lennének jellemzőek.
Lehet a tünete fáradékonyság, bőrszárazság, kognitív zavarok, hangulatingadozás és hirtelen testsúlyváltozás. Ezek a tünetek a betegség első szakaszában szoktak jelentkezni, de mivel nem jár fájdalommal, nem foglalkozik vele az ember. Előrehaladottabb állapotban már jelentkezik a szívritmuszavar, a csökkenő testhőmérséklet és a szem körüli puffadás.
A gyulladás mögött állhat valamilyen autoimmunreakció, baktériumok, vírusok, de akár gyógyszerek is. Ha a cikkben szereplő tüneteid vannak, akkor érdemes elvégeztetni egy ultrahangos vizsgálatot, illetve csináltatni egy vérképet.
A pajzsmirigygyulladás három fő csoportba osztható.
Ezen csoportok szerint létezik akut, szubakut, valamint krónikus formája is.
Az akut pajzsmirigygyulladás ritka megbetegedésnek számít.
Ilyenkor azonban a pajzsmirigy szövetébe különböző módon, kórokozók jutnak be, melyek a gyulladást okozzák. Ezek a kórokozók többnyire baktériumok, melyek a vérárammal vagy a közvetlen szövetek felől, esetleg a nyirokutakon át a pajzsmirigy szövetébe juthatnak. Ilyenkor jelentkezik a magas láz, hidegrázás, valamint a pajzsmirigy megduzzad és fájdalmas lesz.
Hirtelen kezdetű betegség. Felső légúti hurutos tünetek jelentkeznek. Megjelenik a láz, izomfájdalom, majd ezt követően duzzad meg a pajzsmirigy és válik fájdalmassá. A fájdalom a fül irányába sugárzik.
A szubakut pajzsmirigygyulladás már inkább egy gyakori kórkép.
Mivel a tünetei enyhék lehetnek, ezért sokszor előfordul, hogy észre sem veszi az ember. Tünetei között szerepel a fájdalmatlan pajzsmirigy nagyobbodás, valamint kezdetben magas, majd alacsony pajzsmirigy hormonszintek. Magától gyógyuló betegség, melynek kialakulását gyakran az immunrendszerre visszavezethető okkal magyarázzák.
A krónikus pajzsmirigygyulladás is gyakori megbetegedésnek számít.
Érdekessége, hogy a nők körében sokkal gyakrabban fordul elő, mint a férfiaknál. Kialakulását genetikai tényezőkre vezetik vissza. Ilyenkor az immunrendszer a saját pajzsmirigye ellen termel antitesteket, amelyek szövetpusztulást okoznak. Gyakori tünetei a strúma, valamint a pajzsmirigy-alulműködés.