A pikkelysömör egy krónikus betegség ami még nem gyógyítható, de nagyszerűen karbantartható.
Sajnos a pikkelysömör egy eléggé gyakori betegség és a teljes lakosság mintegy 1,5-2%-át érinti hazánkban.
Vannak bizonyos kiváltó tényezők amelyek fellángolást okozhatnak, ám vannak olyan gyógymódok illetve házi praktikák is amelyek segítségével könnyedén vissza lehet szorítani a fellángolást.
Nézzük is, hogy milyen praktikák segíthetnek a pikkelysömör fellángolásának elkerülésében.
Védekezés a hideg ellen: a hideg időjárás okozhat fellángolást pikkelysömörösöknél, ez egyszerűen visszavezethető a sötétre, az alacsony hőmérsékletre és a páratartalomra is. Ha megakarod előzni a gyulladást, akkor ajánlott minél melegebben öltözni és nem ajánlott a bőrt kitenni a száraz és hideg időnek.
Hidratálj rendszeresen: a száraz bőr is egy ún. trigger a pikkelysömör számára. Ilyenkor nagyon fontos a folyamatos hidratálás, mivel a túl száraz bőr képes kirepedezni. A gyógynövényes balzsamok sokat segíthetnek, de vannak ásványi olaj tartalmú készítmények is amelyek hatásosak lehetnek.
A fejbőrt érdemes külön hidratálni: ha érinti a pikkelysömör a fejbőrödet is, akkor ott is fontos a folyamatos hidratálás. Sok kutatás szerint is alkalmas lehet erre a kátrányos szappan.
Párologtató használat: különösen a fűtési szezonban nagyszerű a párologtató használata. Ez segíthet abban, hogy elkerüld a száraz és hideg levegőt.
UV fény használata: az UV sugarak sokat segíthetnek a kellemetlen tünetek csökkentésében. Nem csupán a természetes napfény ajánlott hanem a fényterápia is. A napégés viszont kifejezetten veszélyes is lehet, tehát csak óvatosan kell napozni.
D-vitamin pótlás: több kutatás szerint is a pikkelysömörös betegek között sok a D-vitamin hiányos. Érdemes egy D-vitaminhiány vizsgálatot végeztetni és aztán pótolni ha szükséges. A napfény mellett még sok D-vitamin található a lazacban és persze az étrend-kiegészítőkben is.
Előzd meg a bőrsérüléseket: egyes megsérült bőrfelületen is megjelenhet a pikkelysömör, ezt nevezik Köbner-jelenségnek. Óvatosnak kell lenned, nehogy megsérüljön nagyon a bőröd.
Stresszkezelés: a stressz csak rontja a tüneteket és képes fellobbantani is. Érdemes ilyenkor valamilyen stresszkezelő módszert kipróbálni mint a sport, meditáció vagy a jóga.
Étrend: az étrend egyénektől függően hat a pikkelysömörre, de vannak olyan táplálékok amelyek csal súlyosbítják a tüneteket mindenkinél, ilyen a sok cukor, cukros ételek és italok. A túlsúly is rontja a helyzetet, ilyenkor érdemes lehet egy diéta illetve a rendszeres mozgás is.
Érdemes orvoshoz fordulni: sokat tehetsz a fentebb említettek segítségével, de egy szakembernek mindenképpen megmutatni a problémát. Nagyon sokat segíthetnek az orvosok is.
A pikkelysömör fellángolásának okai
Stressz: A stressz köztudottan rossz hatással van az immunrendszerre, ami sokaknál válthat ki pikkelysömör fellángolást.
Hormonális változások: Hormonális változások, például a terhesség vagy a menopauza, befolyásolhatják a pikkelysömör állapotát.
Bőrirritáció: A bőr sérülése, irritációja vagy gyulladása - például vakarás vagy sérülés - elősegítheti a pikkelysömör fellángolását.
Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek kiválthatják a pikkelysömör fellángolását.
Fertőzések: Bakteriális vagy vírusos fertőzések, például torokgyulladás vagy felső légúti fertőzések, néha súlyosbíthatják a pikkelysömör tüneteit.
Alkohol és dohányzás: Az alkoholfogyasztás és a dohányzás szintén ismert kockázati tényezők lehetnek a pikkelysömör súlyosbodásában.
Táplálkozás: Bár a kutatások vegyes eredményeket mutatnak, néhány ember észleli, hogy bizonyos ételek vagy étrendi tényezők, például túlzott alkoholfogyasztás vagy magas zsírtartalmú ételek fogyasztása súlyosbítja a pikkelysömörüket.