Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Bevált otthoni praktikák fájós ízületekre

2021. 01. 21. 12:02:00 Veress Máté - HillVital

Különböző bántalmak és tilalmak
 

Míg a fellobbanó, gyulladásos fájdalmak idején a hűsítő pakolás használ, és tilos a mozgatás, addig a nem gyulladt, de sajgó, berozsdásodott ízületeket enyhe meleghatás után lehet legjobban mozgásra bírni.

Tudni kell tehát, mit érez az ízület, és nem érdemes mellőzni az orvosi kivizsgálást, nehogy pont az ellenkezőjét tegyük, mint amire ízületeinknek szüksége volna. Ez az otthoni praktikák alkalmazására is igaz. Óvatosan persze lehet próbálkozni ezzel-azzal, mert mindenki maga érzi, mikor mi tesz jót tagjainak, de vaktában és erőteljesen mégsem illik beavatkozni.

 

Ami fekszik, nyugszik!?

 

Gondoskodjunk olyan ágyról, amiből nem fájós háttal kelünk föl. Legyen lapos és viszonylag kemény. Tévhit, hogy éjszakára a kemény matrac szolgálná leginkább a hát és a gerinc egészségét. A közepes keménység az optimális, ezen fekve fáj legkevésbé másnap reggel a derék, a hát, a vállak és a nyak területe. Ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek ugyanolyan kemény ágyon esik jól az alvás. Az az aranyszabály, hogy minél nehezebb emberről van szó, annál keményebb matracra van szüksége, hogy alvás közben ne süppedjen be az ágyba, gerince megfelelő, egyenes tartásban pihenhessen és lazulhasson el.

A vállak és karok szintén nyugodtan pihenjenek a törzs mellett, hogy a vállizmok is ellazulhassanak. Ha a hát görbe, domború, és nem ideális az ágy, a vállakat és karokat lapos kispárnán nyugtathatjuk. A fejpárna is lapos legyen, hogy a nyak pontosan a gerinc folytatásaként nyúljon el rajta, ne lógjon, vagy legyen magasabban. A felkelés mindig oldalfekvésből történjék. Lehetőleg ne aludjunk huzamosabb ideig háton. Kifejezetten tartásjavító viszont a hason fekvés.

 

Még ülni sem tudunk!

 

Ha csak kényelmetlennek érezzük testtartásunkat, már oda kell figyelnünk, változtatni kell. Szokott fészkelődni ülés közben? Nem? Az baj, de talán még nem késő. Cserélje le kényelmetlen székeit! Nem biztos, hogy a drága szék a jó. Az számít, hogy hosszú távon is tud-e kényelmesen, egyenes testtartásban ülni rajta: azaz talpak a földön, a térdek derékszögnél kicsit tompább szögben, a hát egyenes. Az asztal inkább legyen egy kicsit magasabb, mint alacsony. Pihenéskor egyenes háttal tudjunk hátradőlni az ülőalkalmatosságon.

Görnyedni tilos! Ha a széktámla kényelmetlen, a derekat megtámasztó párna egyszerű és olcsó megoldás. Amikor kényelmesen elnyúlva, a lábakat feltéve akarunk ülni, a hát akkor is legyen egyenes. Ne csavarjuk ki a törzset, ne legyen a csípő hosszabb ideig ferde helyzetben. Ha belefáradtunk az ülésbe, néha fel kell állni, kicsit mozogni, hogy ne merevedjünk egészségtelen testtartásba a fáradtság miatt, vagy ha tehetjük, inkább feküdjünk le, minthogy nyakatekert pózokban próbálkozzunk ülve maradni.

A helyes ülésre a volán mögött is figyelni kell! Bár a legtöbb autóülés jól beállítható, nem szégyen a kispárna, vagy az ék alakú derékpárna használata sem. A lényeg, hogy minél hosszabb ideig kényelmes legyen.

 

Min áll vagy bukik?
 

Ízületeink egészsége például azon is, hogy helyesen állunk-e. Meg-megfájdul a háta, dereka, ha kicsit többet kell állnia? Tanuljon meg állni! Hosszasabb álldogálással járó alkalmakkor álljon kis terpeszben, mindkét lábbal a földön, szimmetrikusan terhelve a gerinc és csípő két oldalát. A feneket húzza kicsi maga alá, és lazításképpen tegyen időnként néhány lépést.
 

Ha bármilyen tevékenység viszonylag hosszas mozdulatlanságra készteti, és elgémberedik, - ha csak teheti -, feküdjön hanyatt a földön néhány percre. Lábait tegye fel egy székre, hogy térdei derékszögben legyenek. 5-10 perces lazítás elegendő. Ha sokat olvas, tanul, lehetőleg hason fekve tegye, mert gerinckímélő, hátizom-erősítő.
 

Csalán, fűzfa fakéreg és zel­lertea
 

Sok ízületvédő, gyulladásgátló gyógynövény ismert, melyeket gyógyszertári teakeverék formájában szerezhetünk be. A vízhajtó hatású csalánlevél, a fűzfakéreg vagy az árnika is megtalálható az ízületekre ajánlott gyógyteakeverékekben, melyeket a kellemesebb íz kedvéért menta- és mályvalevéllel készítenek. Ugyancsak hatékony a gyöngyvessző (Spirea) és az or­báncfű (Hypericum perforatum) levele. E leveleket hideg vízben egy óra hosszat kell áztatni, majd felfőzni. 5-10 perces állás után szűrve fogyasztható napi három-négy csészével.

A zellertea vagy zellergyökér-főzet úgy készül, hogy a felaprított zellergumót hideg vízzel leöntjük, majd felforraljuk. Mézzel ízesítve napi két bögrével fogyaszthatunk belőle.


Az Afrika félsivatagos vidékeiről érkező ördögcsáklya (Harpagophytum procumbens) gyulladáscsökkentő és fájdalom-csillapító hatását ízületi kopással küszködők esetében klinikai kísérletek is igazolták. Főként enyhe reumás fájdalmakra ajánlott belsőleg és külsőleg egyaránt Vérkeringést és az ízület működését serkentő fürdővízbe adagolható illóolajok a rozmaringolaj, az eukaliptuszolaj, a levendula- és citromolaj, az olíva-, a majoranna- és a kámforolaj, az ízületek működését serkentő masszázsokhoz is eredményesen alkalmazzák őket.

Tea Go

Ez a gyógyteakeverék 6 nagyszerű gyógynövényt tartalmaz amelyek segíthetnek az ízületi fájdalmat kezelni. Már évezredek óta alkalmazzák a gyógyfőzeket és gyógyteákat az emberek. Próbáld ki te is ezt a nagyszerű gyógyteakeveréket!
 

Természetes megoldások ízületi fájdalomra.