Hogy a hulladékot újra lehessen hasznosítani majd, ahhoz az eltérő anyagú hulladékokat külön-külön kell gyűjteni. Vagyis a fémet, az üveget, a műanyagot, a papírt, a szerves hulladékot, a veszélyes hulladékot valamint a textilt és az elektronikai hulladékot is.
Most pedig jöjjenek a szelektív hulladékgyűjtés aranyszabályai:
1. A hulladékot tisztán (letörölve, el kell távolítani a szennyezett részeket), helyezd a megfelelő tartályba. Ha szennyezett szemét kerül bele a tárolóba, akkor az fertőzésveszéllyel járhat, és beszennyezheti a többi hulladékot is. Ez pedig veszélyezteti az újrahasznosított anyagnak a minőségét.
2. A nagyobb hulladékokat mint pl. a PET palack, mindenképpen nyomd össze jól. Ezzel sok helyet lehet megtakarítani és még több hulladék fog elférni a konténerben.
3. A palackokról csavard le a kupakokat, a fedőket és külön dobd ki a szelektív gyűjtőbe.
4. Ha tejes vagy gyümölcsleves dobozt akarsz kidobni, akkor előtte öblítsd el és úgy helyezd a tárolóba. Az ország legtöbb részén a dobozokat is a műanyaghulladékok közé kell tenni, de Budapesten van külön konténer a papír számára is.
5. Az olyan hulladék ami tartalmaz papírt, fémet és műanyagot is azokat érdemes elemeire bontani és külön a megfelelő tartályba tenni.
6. A papírhulladékot ne egy műanyagzacskóba dobd ki és ne is kösd át valamilyen zsinórral.
7. Vannak olyan műanyagok is amelyek egyáltalán nem újrahasznosíthatók, ezért érdemes odafigyelni a csomagoláson szereplő jelzésekre is.
8. Az olyan hulladékokat amiket nem lehet otthoni hulladékgyűjtőbe dobni, azokat mindenképpen el kell vinni egy hulladékgyűjtő szigetre vagy hulladékudvarba. De milyen hulladék lehet ez? A veszélyes hulladék mint a festék, bontási törmelék, akkumulátor valamint nagy elektronikai gépek hulladékai. Ezeket mindenképpen egy hulladékudvarba érdemes elvinni.