A szezámolajat már az ókori egyiptomiak és rómaiak is ismerték jótékony hatásainak köszönhetően.
Hidegen préselt változata jellegzetes ízzel és illattal rendelkezik, amelynek rendkívül jótékony hatásai is vannak.
Mire jó a szezámolaj?
A szezámolaj nem csak gasztronómiai szempontból használható fel. Egészségvédő hatásokkal is rendelkezik, melyeknek köszönhetően egy rendkívül értékes táplálékról van szó.
Nagy arányban tartalmaz telítetlen zsírsavakat, A-, B1-, B2-, valamint E-vitamint, továbbá ásványi anyagokat. Ezek közül megemlíthető a kalcium, kálium, foszfor, magnézium és a vas is.
Fogyasztása különösen előnyös a magas koleszterinszinttel, valamint a szív-, és érrendszeri panaszokkal rendelkezőknek, ugyanis koleszterinszint csökkentő hatással rendelkezik, valamint segít megakadályozni, hogy az érfalakon plakkok képződjenek. Kalciumban gazdagabb, mint a tehéntej, így fogyasztása segíthet elkerülni a csontritkulást is.
Fogyasztása
Számtalan ételféleség ízesíthető vele, többek között a sós és édes sütemények. A szezámolajat felhasználhatjuk párolt zöldségek, saláták, valamint akár fűszerolaj levesek és főzelékek készítéséhez is. Mivel igen hőérzékenynek számít, ezért sütésre nem alkalmas. Érdemes elkerülni a magas fokú hőhatást, de a legszerencsésebb már elkészült ételhez hozzáadni.
Azok, akiknek nagy tápértékkel rendelkező, energiadús, vitaminban gazdag táplálékra van szükségük javasolt a fogyasztása. Itt megemlíthetőek a gyermekek, a kamaszok, a várandós és szoptatós kismamák, a változó korban lévők, a szigorú növényi életmódot folytatók, valamint a betegségből lábadozók is.