A szilva kalóriában szegény, egy szemben kb. 30 kalória van. Zsírokban is szegény, egy darabban 0,2 gramm természetes zsír található. Nagyszerű vitaminforrás, található benne A- és C-vitamin is.
Sötétkék, sötétvöröses színét egy sajátos anyagnak, a polifenolnak köszönheti, amely rendkívül hatékony antioxidáns.
Ötször erősebb, mint a bétakarotin, ötvenszer erősebb, mint az E-vitamin, és hússzor erősebb, mint a C-vitamin. Ez talán már elég meggyőző, ugye? De olvassuk el, hogy mindemellett milyen jótékony hatásokkal rendelkezik.
A szilva rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a csontbetegségeket, jót tesz a májunknak, de gyomorsavtúltengésre, gyomorfekélyre is hatékony. Csökkentheti a rossz koleszterin szintjét. A szilva megvéd egyes rákos betegségektől is, mivel antociánt tartalmaz, csökkenthetjük vele például a vastagbélrák kialakulásának esélyét is. Vérszegénységben szenvedőknek is naponta kellene szilvát fogyasztaniuk.
Ha sok szilvát eszünk, akkor érvényesülhet ennek a csodálatos gyümölcsnek a hashajtó hatása. Ez azért remek, mert a fölösleges salakanyagoktól megszabadulhat a szervezetünk. Emellett az idegrendszerünkre is jótékony. Ha naponta legalább 4-5 szilvát megeszünk, az erős antioxidánsok segítik az agy működését, csökkentik a memóriazavarokat.
A szilva fogyasztásával megelőzhető a cukorbetegség, a vesék működésére is jótékonyan hat. A nyers gyümölcs tele van egészséges szénhidráttal.
A szilva jótékony hatásai melyeket szintén érdemes megemlíteni
· A zamatos, húsos, lédús szilva kalóriaszegény, nem tartalmaz telített zsírokat, ám vitaminokban, ásványokban és más összetevőkben gazdag, amik hozzájárulnak az ideális egészség fenntartásához.
· A szilvát hashajtóként használják, mert köztudott, hogy a benne lévő olyan összetevők, mint a rost, a szorbit és a szatén elősegítik az anyagcserét az emésztőrendszerben.
· A szilva kiváló C-vitaminforrás, amely hatékony antioxidáns. A C-vitamin segíti a szervezetet a rák, a gyulladások és a szabadgyökök elleni harcban.
· A szilva vitamin tartalma nem merül ki a C-vitaminban, kiváltképp a mirabella fajtái, értékes forrása az A- vitaminnak és a béta-karotinnak. Az A- vitaminnak jótékony hatása van a látásra, a bőrre és a nyálkahártyák egészséges megőrzésére. A tanulmányok következtetései szerint ez a vitamin véd a tüdőrák és a rák szövődményei ellen.
· A szilva vitamin tartalom mellett gazdag olyan ásványi anyagokban, mint a kálium, vas és fluorid. A vasnak vörösvérsejtképző hatása van. A kálium a sejtek és a testnedvek fontos összetevője, ami szabályozza a szívverést és a vérnyomást.
· Gazdag olyan B- vitamin komplexekben, mint a niacin, a B6-vitamin és a pantoténsav, ezek együtt elősegítik a szervezetben a proteinek és a zsírok anyagcseréjét.
· K-vitamint is tartalmaz, ami fontos a véralvadáshoz. A szilva hatása nagyon jó a csontok fejlődéséhez és az Alzenheimer-kórban szenvedő betegek gyógyításához.
Milyen betegségre jó a szilva?
Szív- és érrendszeri egészség: A szilvában található rostok, kálium és antioxidánsok hozzájárulhatnak a szív- és érrendszeri egészség javításához. A szilva hatása a szervezetre azonban ennyiben nem merül ki, hiszen az antioxidánsok segíthetnek a szabad gyökök elleni védelemben és a vérnyomás szabályozásában is.
Emésztési problémák: A szilvában található rostok segíthetnek az emésztés javításában és a székrekedés kezelésében. A szilva hatása a székletre is kihat, azonban ennek fő oka a rost tartalma miatt van. A szilvában természetesen előforduló szorbitol is segíthet a bélműködés szabályozásában.
Gyulladáscsökkentő hatás: A szilva tartalmazhat olyan antioxidánsokat, mint a C-vitamin és az E-vitamin, amelyek segíthetnek a gyulladások csökkentésében és az immunrendszer erősítésében.
Fogyás és vércukorszint-szabályozás: A szilva alacsony kalóriatartalmú, és a benne található rostok segíthetnek a teltségérzet fenntartásában, ami hozzájárulhat a fogyáshoz és a vércukorszint szabályozásához.
A szilva káros hatásai
A szilva (Prunus domestica) egy finom gyümölcs, amely számos egészségügyi előnnyel rendelkezik, de ha túlzott mennyiségben vagy bizonyos feltételek mellett fogyasztják, néhány káros hatása is lehet.
Cukortartalom: A szilvában természetesen előforduló cukrok találhatók, például fruktóz és glükóz. Ha cukorbetegségben szenvedsz, vagy inzulinrezisztenciával küzdesz, fontos mértékletesen fogyasztani, mivel a magas cukortartalom emelheti a vércukorszintet.
Bélproblémák: A szilvában található rostok hasznosak lehetnek az emésztés szempontjából, de nagy mennyiségű szilva fogyasztása hasmenést vagy puffadást okozhat bizonyos embereknek, különösen akiknek érzékeny a rostokra vagy irritábilis bél szindrómájuk van.
Magok: A szilva magjai apró mennyiségben hidrogén-cianid (cianid) vegyületeket tartalmazhatnak. Bár az egyszeri magrágás nem jelent veszélyt, nagy mennyiségű mag fogyasztása vagy rágása mérgezést okozhat. Fontos, hogy a magokat ne rághasd vagy nyeld le.
Allergiák: Néhány ember számára a szilva vagy más kőgyümölcsök fogyasztása allergiás reakciót válthat ki, például kiütéseket vagy gyomorpanaszokat.