A cukorbetegek számára rendkívül fontos, hogy elkerüljék bizonyos ételek fogyasztását.
Ha van a családban cukorbeteg, jó tudni, hogy mit, mikor ehetnek, hiszen a cukorbetegek étrendje nem csupán egy diéta, ez egy életmód.
Mire kell odafigyelni egy cukorbetegnek az étkezés terén?
- Kerüljék a gyors vércukor-emelkedést okozó ételeket!
- Naponta többször (5-6-szor), étkezésenként meghatározott szénhidráttartalmú ételt kell fogyasztani!
- Reggelire általában kevesebb szénhidrátot szabad fogyasztani, mint délben vagy este. A három főétkezést tekintve az ebéd tartalmazza a legtöbb szénhidrátot, a reggeli a legkevesebbet, a vacsora a kettő közötti mennyiséget.
- Kerülendő élelmiszerek: szőlőcukor, malátacukor, répacukor, méz és minden olyan élelmiszer, étel, ital, mely ezek felhasználásával készült (lekvár, befőtt, kompót, édesség, cukrászsütemény, cukrozott üdítő, csokoládé, fagylalt).
- Az egyszerű cukrok közül a vércukor szintjét legjobban a szőlőcukor (glukóz) emeli. De előkelő helyet foglal el a malátacukor, a répacukor és a tejcukor is.
- A másik csoportba tartoznak a magas keményítő tartalmú nyersanyagok: gabonafélék(búza, árpa, rozs, rizs, köles).
- Előnyben kell részesíteni a magvas, korpás, teljes kiőrlésű lisztből készült, magasabb rosttartalmú termékeket.
- A száraztészták közül a durum búzából készültek fogyasztása előnyösebb, ugyanis alacsonyabb a glikémiás indexük.
- Bőségesen fogyaszthatók a zöldség- és főzelékfélék. Ezek lassan emelik a vércukorszintet.
- Gyümölcsökből 15-20 dkg-ot fogyaszthatunk egyszerre, elsősorban köztes étkezéseknél (tízórai, uzsonna).
- Tejből kb. 2 dl tej fogyasztható egyszeri mennyiségre. Kefirt, joghurtot, túrót, sajtokat akár reggelire is fogyaszthatunk.
- Ha a cukorbeteg sok zöldséget, salátát, gyümölcsöt, valamint fehér kenyér helyett barna kenyeret fogyaszt, optimális szintre emelheti rostbevitelét.
- Kerülni kell a zsírban gazdag húsokat, húskészítményeket (csülök, tarja, baromfi bőre, szalámi, kolbászfélék). Nem javasolt a bő zsiradékban sütés, helyette párolás, főzés, zsiradék nélküli sütési módszerek alkalmazása javasolt.
- Kevés tea és kávé általában fogyasztható.
- Cukorbetegség megléte esetén kiemelten fontos a napi testmozgás!
Hasznos praktika a hússütéssel kapcsolatban
A sovány hús fogyasztása mellett az elkészítésnél is fontos, hogy odafigyeljünk és törekedjünk a zsírszegénységre. Ajánlott vegyesen használni a zsiradékokat ami lehet repceolaj, kókuszolaj vagy jó minőségű napraforgóolaj. Olívaolajat csak salátákhoz javasolt használni, míg az állati eredetű zsírok használatát minimalizáljuk. A vaj és a margarin használata helyett alkalmazzunk csökkentett zsírtartalmú vaj-, illetve sajtkrémet. Szóba jöhet a házilag fűszerezett túrókrém is.
Pékáru fogyasztás cukorbetegként
Sokan tévesen úgy gondolják, hogy a cukorbetegségben szenvedők örökre lemondhatnak a finom szénhidrátokról, hiszen a cukor mellett ez is egy fő ellenségnek számít. Ugyanakkor ez csak döntő többségében a finomított, magas glikémiás indexszel rendelkező szénhidrátokra igaz. Az orvos és dietetikus által meghatározott mennyiségben és megfelelő napi elosztásban a lassú felszívódású szénhidrátok is fogyaszthatóak. Cukorbetegként tehát nagyon fontos, hogy odafigyeljünk arra, hogy elkerüljük az olyan alapanyagok, szénhidrátok fogyasztását, melyek gyorsan felszívódnak.