Már az is meglepő tény lehet, hogy a más zöldségek is mint a paradicsom, a paprika vagy a padlizsán is a krumplifélék közé tartozik. A krumplifajták közé tartozik szintén érdekes módon a dohány, a petúnia és a nadragulya is.
Olyan tévhit is terjed a világon, hogy a burgonyafélék kifejezetten egészségtelenek. Egyesek azt állítják, hogy a burgonyafélék csak rontanak az arthitiszes panaszokon. Több kutatás is bebizonyította, hogy a sárga és a lila burgonya is kifejezetten gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik.
Valójában igenis egészséges és nagyon sok tápanyag található benne. A padlizsán is a burgonyafélékhez tartozik és nagyszerű rostforrás valamint található benne B-vitamin, K- vitamin és kálium is. Ha esetleg kizárod ezt a burgonyafélét az étrendedből, akkor mindenképpen figyelj rá oda, hogy az értékes tápanyagokat pótold más gyümölcsökkel és zöldségekkel.
Azoknak is jót tesznek a burgonyafélék akik Crohn betegséggel vagy IBS-el (irritábilis bél-szindróma) küzdenek, mivel csökkentik a gyulladásokat.
Aki IBS-ben szenved annak sajnos a bélfala sokkal áteresztőbb, ezért a baktériumok és a méreganyagok a váráramba jutnak az emésztőrendszerből. A burgonyafélék egyeseknél akár allergiát kiválhatnak a benne található összetevők miatt mint a szaponinok, a lektinek, az alkaloidok vagy a calcitriol. Azt viszont tudni kell, hogy a legtöbb burgonyafélékben ezekből az anyagokból csak nagyon kevés található meg, ezért csakis nagy mennyiség elfogyasztása során alakul ki allergiás reakció.
Ha szeretnéd kideríteni, hogy neked is okoznak-e tüneteket a burgonyafélék, akkor érdemes 2 hétig teljesen kiiktatni az étrendedből a burgonyaféléket. Étkezési naplóban kell vezetned a bőrödön, az emésztésen és a közérzeten tapasztalt változásokat.
Kifejezetten ajánlott fogyókúrázóknak a fogyasztása, mivel a kalóriatartalma rendkívül alacsony viszont a rost és víztartalma magas. Utóbbi tulajdonságainak köszönhetően segíti az emésztést ez a hatás pedig azoknak segíthet akik székrekedéssel küzdenek.