Hasmenésre, bél- és gyomorbántalmakra számtalan hatékony ősi gyógymód létezik.
Ha valaki nem akarja a hasmenést gyógyszerekkel kezelni, akkor nézzük, hogy mit tehetünk a hasmenés ellen házilag!
A legegyszerűbb gyógymód, ha étkezések előtt megiszunk 1-1 pohár citromos vizet. Véd a fertőzéses hasmenés ellen.
A fertőzéses hasmenések esetén a leghatékonyabb a zsályatea és az ürmöstea keveréke. Egy-egy kávéskanállal tegyünk 2 dl vízbe, melegen fogyasztva naponta háromszor is fogyaszthatjuk. A már „meglévő" hasmenést legyőzhetjük, ráadásul a beleket is megnyugtathatjuk a következő teakeverékkel: borsmenta-, tölgyfakéreg-, kamilla-, lándzsás útifűlevél- és csalántea.
A hasmenés megfékezésében hasznos lehet a koplalás és a fekete tea is. A megfőzött teát 15 percig állni hagyjuk, és édesítésként narancslevet vagy szőlőcukrot adhatunk hozzá.
Krónikus hasmenés ellen igyunk gyömbérgyökér-teát! A gyökeret 5 percig főzzük lefedve, hagyjuk állni 10 percig, és naponta 5-ször 1 csészével fogyasszunk belőle!
A hasmenés kezelése házilag különböző gyümölcsök fogyasztásával is lehetséges.
Vannak olyan gyümölcsök, amelyek kiváló „hasfogók", pl.: az alma hasfogó hatása nagyszerű, a banán és a citrom leve is hatásos. A hámozott és a reszelt alma hasmenésre (100-300 g naponta), pár csepp citromlével segít a hasmenés gyógyításában. Tehát az alma hasmenésre is kifejezetten hatásos lehet. Az alma héja pektint tartalmaz. Ez egy természetes növényi zselésítő anyag, ami képes megkötni a bélben megtalálható felesleges vizet. Ezért is annyira hatásos hasmenés esetén.
Továbbá az alma egy nagyszerű természetes hasfogó gyerekeknek is. Az alma mellett a banán, a gyümölcslevek és a zabpehely is segíthet.
Hasfogó házilag is készíthető. Készíthetünk diétaként a hasmenéses napokon sárgarépalevest is. Főzzünk meg fél kg reszelt sárgarépát kevés vízben, sózzuk meg, majd passzírozzuk át. Adjunk hozzá 1 l forró vizet. Bárki fogyaszthat belőle akár naponta többször is.
De ezeken kívül még kiváló hasfogó: árpa-és rizskása, élesztő, étcsokoládé, őrölt szerecsendió, a fekete ribizli leve, de újabban a ropit is idesorolják.
Mindemellett fontos megemlíteni az ágynyugalmat valamint azt, hogy a nagyon fontos dolgot, hogy az elvesztett folyadékmennyiséget pótolni kell, ugyanis ha ezt nem tesszük meg könnyedén jelentkezhetnek a kiszáradás tünetei.
Ajánlott még rizst is fogyasztani de csak magában. A főtt rizs nagyszerű hasfogó. Fogyassz belőle kis adagokat, esetleg egy pici sóval lehet ízesíteni addig amíg el nem múlik a hasmenés.
Mi jó hasmenésre házilag a teák közül?
A narancshéjtea is nagyszerű. A narancshéjból nagyon jó hasmenés elleni italt lehet készíteni. Ez a tea serkenti az emésztést. Ajánlott vegyszermentes narancsit venni, mert az nem tesz jót. Csak hámozz meg egy narancsot, a héját vágd apróra aztán öntsd fel forró vízzel. Fedd le és hagyd állni amíg ki nem hűl. Szűrd le és egy kis mézzel édesítsd meg.
Hasmenés ellen házilag gyorsan a kamillatea az egyik legnépszerűbb házi gyógymód. Ennek oka, hogy a kamillatea megnyugtatja a gyomrot és a beleket is. Képes enyhíteni a görcsöket, csökkenti a gyulladást, ezért krónikus hasmenés esetén nagyon jó gyógyital. Hasmenésre tea még kiváló lehet a citromfűből készített gyógytea. Nagyszerű lehet gyomorpanaszok esetén, illetve hasmenésre is. Hatásos lehet még a stressz okozta alvászavarok ellen emellett még nagyszerű idegerősítő és szívnyugtató.
Hasmenésre mi jó még a teákon kívül?
A legjobb természetes hasfogó ételek közé tartoznak a rostban gazdag ételek, mint például a már említett zöldségek és a gyümölcsök, a borsók és a lencse, valamint a fehérjében gazdag ételek, mint a hal, a csirke és a tojás. A földimogyoró, a mandula és a diófélék is jó választásnak számítanak, mivel magas rost- és zsírtartalmuk miatt lassabban emészthetőek, így hosszabb ideig tartják eltelítettnek az embert. Emellett, a folyadékbevitel is fontos, hogy a bélmozgásokat segítse, és a rostokat is hidratálja.
A szódabikarbóna hasmenés ellen is hatásos lehet. A szódabikarbóna alkalmassá teszi a bélsár pH-ját, és ezáltal segíthet csökkenteni a gyomor-bélrendszeri irritációt és a gyulladást. A szódabikarbóna segíthet csökkenteni a gasztrointesztinális panaszokat, mint például a fájdalom, puffadás, gázképződés és a hasmenés.
A méz egy természetes antibakteriális anyag, és a méz hasmenés ellen is javasolt. A mézben található cukrok, mint például a glükóz és a fruktóz, segíthetnek a bélben lévő jó baktériumok szaporodásában, ami javíthatja a bélflóra egyensúlyát, és ezáltal csökkentheti a hasmenés okozta gyulladást.
A vízszerű hasmenés kezelése házilag
Vízszerű hasmenés házilagos kezelése alapvetően fontos, mivel ez segíthet enyhíteni a tüneteket és elősegítheti a gyorsabb gyógyulást. Azonban fontos megjegyezni, hogy súlyos hasmenés esetén, különösen ha láz, vér a székletben vagy súlyos fájdalom is társul hozzá, orvosi segítséget kell kérni, mivel ez lehet egy súlyosabb egészségügyi probléma jele.
Folyadékfogyasztás: A vízszerű hasmenés során könnyen dehidratálódhat, ezért nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot igyon. Igyon vizet, ásványvizet, elektrolitos italokat, tea (pl. a kamilla tea hasmenésre hatásos lehet) és zöldség- vagy csirkehúsleveseket. Kisebb kortyokban fogyassza el a folyadékot folyamatosan, hogy elkerülje a túlzott folyadékvesztést.
Elektrolitok pótlása: A hasmenéssel elektrolitveszteség is járhat, ezért fontos pótolni a nátriumot, káliumot és más fontos elektrolitokat. Elektrolitos italokat vásárolhat a gyógyszertárban, vagy otthon is elkészítheti egy teáskanál só és néhány teáskanál cukor hozzáadásával egy liter vízhez.
Probiotikumok: A probiotikumok segíthetnek helyreállítani a bélflórát, amely hasmenés esetén károsodhat. Probiotikumokat tartalmazó ételek, például joghurt vagy probiotikumokat tartalmazó kiegészítők fogyasztása segíthet a bélflóra helyreállításában.
Pihenés: Fontos a test pihentetése és a stressz minimalizálása, mivel a stressz is befolyásolhatja az emésztőrendszert.
Kerülje az irritáló ételeket: Ideiglenesen kerülje el az olyan ételeket, amelyek fokozhatják a hasmenést, például fűszeres ételeket, tejtermékeket, alkoholt és koffeint.
Higiénia: Kézmosás és higiéniai intézkedések betartása segíthet megelőzni a hasmenést okozó fertőzések terjedését.
A legjobb hasfogó tea a már fent említett fekete tea lehet ugyanis nagyon gazdag csersavakban és a népi gyógyászat már régóta használja gyomorbántalmak kezelésére. Ez a nagyszerű ital kiváló megoldás lehet a hasmenésre, mivel hidratál és a csersavaknak köszönhetően csökkenti a beleknek a gyulladását is. Ajánlott még a málnalevéltea fogyasztása is hasmenés esetén de hatásos lehet még a forró vízbe áztatott szederlevél főzet.
Hasfogó gyümölcsök közé tartozik még a birsalma valamint a birsalmasajt is. Nagyon gazdagok rostban ennek ellenére hamar képes helyreállítani a hasi problémákat. Sok vitamin és vas is található még benne amelyek nagyban segítik a szervezet felépülését.
Az áfonya fogyasztása is javasolt bélproblémákra. Az aszalt áfonyát főzd meg vízben és ne csak a gyümölcsöt hanem a levét is fogyaszd naponta akár többször.
Hasmenéskor sok folyadékot veszít a szervezet, ezért a pektint tartalmazó zöldségek és gyümölcsök fogyasztása ajánlott.
A folyadékpótlásra csecsemőknél, kisgyermekeknél és időseknél fokozattan ügyelni kell!
Ha néhány napon belül nem rendeződik a hasmenés, haladéktalanul forduljunk orvoshoz! Különösen gyermekeknél legyünk óvatosak, mert kórház is lehet a vége, ahol infúzióban pótolják az elveszített folyadékot. Természetes hasfogó a gyerekeknek is ajánlott. Az édességek és a cukros ételek helyett ajánlott a gyümölcsök fogyasztása, amiket a gyerekek is szeretnek, és amik rostban gazdagok. A teljes kiőrlésű gabonák és a zabpehely is jó választásnak számítanak, mivel magas rosttartalmuk miatt lassabban emészthetőek.
A legtöbb természetes hasfogó könnyedén beszerezhető, mivel az említett gyümölcsöket és gyógyteákat megvásárolhatod bárhol. Nem kell megijedned ha hasmenéstől szenvedsz. Mindenképpen próbáld ki valamelyik praktikát, nem kell rögtön a gyógyszerekhez fordulnod.