A vérehulló fecskefű a leghatékonyabb természetes ellenszere a szemölcs eltávolításának.
A vérehulló fecskefűnek a neve is érdekes, mivel mindkét szónak magyarázata van.
A fecskefű tavasztól az ősz feléig virágzik ez az időszak pedig egybeesik a fecskék itt tartózkodásával, ezért a népi megfigyelés összekapcsolta ezt a két dolgot. A fecskefű egy egyszerű gyomnövény, ami szinte mindenhol megterem. Egész Európában elterjedt és még Ázsia nagy részén is megtalálható. A vérehulló fecskefű közismerten gyógyhatásokkal rendelkezik. Nagyon jó herbáriaként is felhasználható a vérehulló fecskefű. Nagyon hatásos ellenszere lehet a szemet megtámadó hályogoknak, valamint hatásos lehet a bőrelváltozások (ekcéma, pikkelysömör) kezelésében.
A népgyógyászat már évszázadok óta sikerrel használja a benne lévő sárga nedvet. Nagyon jó lehet bőrproblémákra, nehezen gyógyuló sebekre vagy akár elfertőződött sérülésekre. A nedvéből lehet készíteni kenőcsöt, de akár a száraz levélpora is felhasználható. A népgyógyászatban használták még máj, epeproblémákra valamint fájdalomcsillapításra és még felfúvódás ellen is. Korunk egyik legnagyobb népbetegségében is segíthet ami nem más mint a reflux.
A legalapvetőbb adatok, amit tudni kell magáról a növényről, hogy a gyökerét és a virágos hajtás részét kell felhasználni. A virágos hajtását április végétől júniusig szedik, a gyökerét pedig ősszel.
A vérehulló fecskefű hatóanyaga az alkaloid keverék, ami mintegy 30 alkaloidból áll.
Fájdalomcsillapító és görcsoldó hatása van. Alkoholos kivonatát használják többféle oldatban, amik a bőrbetegségben segítenek. Vírus- és baktériumölő hatással is rendelkezik. A sárga tejnedv, ami benne található, hatásos a bőrelváltozások kezelésére. Belsőleg is felhasználható vérnyomáscsökkentésre, hashajtásra, de nagyszerű lehet szív- és érrendszeri problémák ellen is. Megtalálható fogkrémekben és szájvizekben is vérehulló fecskefű, mivel antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása van. Házilag feldolgozott fecskefüvet sose használj belsőleg ugyanis súlyos mérgezéshez is vezethet.
Nagyon fontos viszont, hogy a fecskefű nagy mennyiségben mérgező, és aki magas vérnyomásban szenved, az belsőleg ne használja.
A vérehulló fecskefű felhasználása: Külsőleg kell alkalmazni. Mivel a mákfélék családjába tartozik, ezért problémákat, rendellenességeket okozhat a fogyasztása. A leveléből kiváló forrázatot lehet készíteni, ami hatásos sebek gyógyítására. Fontos kiemelni, hogy nyílt sebre nem szabad alkalmazni.
Vérehulló fecskefű szemölcsre
Szemölcs kezelése esetén először mossuk le magát a szemölcsöt szódabikarbónás vízzel, ezután kenjük be a növény friss nedvével. Ha néhány napon belül semmilyen változás nem tapasztalható, akkor ebben az esetben nem vírusos szemölcsről van szó.