Ha megfelelő ételeket fogyasztasz, akkor kihozhatod magadból a legtöbbet egy edzés során vagy ha fizikai munkát végzel, akkor munka közben. Az ételek segítségével maximalizálhatod az erőt és a fejlődést is.
Sokan abba a hibába esnek, hogy a testüket egészségtelen ételekkel táplálják. Most csakis olyan élelmiszerekről és élelmiszer fajtákról lesz szó amelyek fokozzák a fizikai teljesítményt.
Ez a 10 legjobb étel az erőnlét növeléséhez!
1.Tejtermékek
Vannak akik nem fogyasztanak tejterméket és vannak akik nem is fogyaszthatnak ez igaz. De ha nem vagy allergiás, akkor mindenképpen ajánlott. A tejtermékek fogyasztása ideális módja annak, hogy tápanyagokkal lásd el az egész testedet. Már 1 pohár tej elfogyasztásával fehérjét, kalciumot és kevés zsírt vihetsz be a szervezetedbe. A túró is nagyszerű fehérjeforrás aminek a fogyasztása sokat segít az izomfejlődésben. A tejtermékekben megtalálható szénhidrátok segítenek feltölteni a glikogén raktárakat ami pedig hatékony a fizikai terhelés utáni regenerációban.
2.Magvak
Érdemes beszélni a magvakról is. Nagyon gazdagok telítetlen zsírsavakban és kiváló energiaforrások. Nagyszerű lehet a mogyoró és a dió is. Elég jelentős mennyiségű kalóriát tartalmaz a mogyoró. Valamint magas a fehérje és a zsírtartalma is. Az izomépítéshez is szükséges tápanyagokat tartalmaz. A diófélék nagyon gazdagok vitaminokban és ásványi anyagokban is. Található benne magnézium, foszfor, szelén és cink is. Ha megfelelő esszenciális tápanyagokat viszel be, akkor segítheted az izomépítést. Az egészségtelen nassolnivalók helyett fogyassz egy kis diót, vagy mogyorót, esetleg valódi mogyoróvajat.
3.Lazac
Nem szabad kihagyni a lazacot sem ami szintén tartalmaz esszenciális zsírsavakat. Ezt a halfélét is érdemes mindenképpen beépíteni az étrendedbe. Érdemes legalább heti 1 alkalommal bármilyen halat fogyasztani. Elég magas kalóriatartalommal rendelkezik a lazac, ezért kiváló energiaforrás. Nagyon magas az omega-3 zsírtartalma is ami hozzájárul a szervezet egészségesen tartásához. Ha hetente tudsz 2-3 alkalommal esszenciális zsírsavakban gazdag halat, akkor azzal nagyon sokat teszel az erőnléted és az izomfejlődésed érdekében.
Az avokádó is tartalmaz telítetlen zsírsavakat. Ilyen az olajsav ami egészséges. Az avokádó segítségével egészséges módon növelheted az E-vitamin illetve az antioxidáns beviteledet. Az E-vitaminnak fontos szerepe van a test egészségesen tartásában. Ha teheted érdemes többféle avokádós ételt is készíteni. Használd és fogyaszd bátran ezt a csodás ételt.
5.Tojás
A tojás az izomnövelő ételek közé tartozik, ez közismert. A tojást teljes egészében érdemes fogyasztani. Ha a teljes tojást elfogyasztod, akkor megfelelő zsír és fehérje is fog bejutni a szervezetedbe. Egy átlagos méretű tojás 75-90 kalóriát tartalmaz. Sokan úgy gondolják, hogy a tojás az egészségtelen ételek közé tartozik. Azonban mértékkel fogyasztva nem az. Nem ajánlott napi 12 darab tojásnál többet fogyasztani.
6.Sovány hús
A sovány húsok közül nagyszerű a csirkemell és bekerülhet a sovány marhahús is a vörös húsok közül. A vörös húsoknak magas a vas tartalmuk. A vasnak 2 típusát szokták megkülönböztetni, a hemvasat amit az állati eredetű ételekkel viszel be, valamint a nem-hemvasat ami pedig növényi eredetű. A hemvas sokkal gyorsabban épül be a szervezetbe. Ha fizikai aktivitásról van szó, akkor létfontosságú a vas bevitele.
7.Olíva olaj
Nagyon fontos megemlíteni a zsírokat és olajokat is. Az egészség megőrzéséhez nem mindegy, hogy milyen típusú zsírt viszel be. Nagyszerű választás az extra szűz olíva olaj és a nem hidrogénezett kókuszolaj is. Nagyszerűek főzéshez vagy akár csak salátához.
8.Édesburgonya
Nagyszerű egészséges szénhidrátforrás az édesburgonya. Egy átlagos méretű édesburgonya nagyjából 40 g szénhidrátot tartalmaz, de található benne vitamin és ásványi anyag is. Érdekesség még, hogy ha nagyon szereted az édességet, akkor az édesburgonya akár kielégítheti a desszert iránti vágyat is egyeseknél. Nagyon sokféle étel készíthető vele el. Akár desszert vagy főétel is.
9.Zab
Szintén nagyon jó szénhidrátokat tartalmaznak a zabfélék is. Gazdagok étkezési rostokban valamint hozzájárulnak az emésztés működéséhez és energiát is adnak. Munka vagy edzés előtt tökéletes a fogyasztása.
10.Étcsokoládé
Talán az étcsokoládé számít az egyik legegészségesebb desszertnek ha édesszájú vagy ám nem akarsz egészségtelent enni. Minimum 75% kakaótartalmú étcsokoládét kell választani. Nagyon gazdag antioxidánsokban és telítetlen zsírokban is.
A HillVital Alfa egy nélkülözhetetlen italpor lehet azok számára akik sportolnak vagy állandó fizikai munkát végeznek. Ez nem csupán egy egyszerű italpor hanem egy speciális élelmiszer. Többhasznos alkotóelemet tartalmaz amire szükség van a szervezetnek, hogy erős maradhasson. Tartalmaz Keserű narancskivonatot, Maca gyökér port, Panax ginzeng gyökér kivonatot, Jam gyökér kivonatot, Koffeint, Lucernafű port is. Ezek az alkotóelemek nagyon hatásosak a teljesítmény növelésében és a fizikai erőnlét fenntartásában. Található még benn cink is ami hozzájárul a hormonrendszer megfelelő működéséhez. B6-vitamint is tartalmaz ami részt vesz az anyagcsere folyamatokban. Mindenképpen érdemes kipróbálnod ezt a nagyszerű terméket!
Mi az az izomnövelő étrend?
Az izomnövelő étrendnek több fontos összetevője van, amelyek segítenek az izomtömeg növelésében és az edzéseken való teljesítmény javításában.
Étrend izomépítéshez
Energiaegyensúly: Az izomnövelő étrendnek meg kell teremtenie az energiaegyensúlyt vagy pozitív energiabevitelt. Ez azt jelenti, hogy több kalóriát kell fogyasztani, mint amennyit a tested éget. A felesleges kalóriákat az izomépítő folyamat támogatására használja a szervezet.
Fehérjefelvétel: A fehérje az izomépítés kulcsfontosságú összetevője. Naponta többször is szerepelnie kell a fehérjének az étrendben. Ebben különböző tömegnövelő étel receptek is segíthetnek. Kiváló forrásai a csirkehús, pulykahús, hal, marhahús, tojás, tejtermékek, hüvelyesek (pl. bab, lencse) és fehérje-kiegészítők (pl. tejsavófehérje).
Szénhidrátok: A szénhidrátok fontosak az energiaszint fenntartásához az edzések során. Magas szénhidráttartalmú ételek, például teljes kiőrlésű gabonafélék, rizs, tészta és zöldségek segítenek az edzéseken való kitartásban.
Zsírok: Az egészséges zsírok is részei az étrendnek, mivel szükségesek a hormonok termeléséhez és az általános egészség fenntartásához. Egyszeresen telítetlen zsírok (pl. olívaolaj, avokádó) és többszörösen telítetlen zsírok (pl. lazac, diófélék) jó választások.
Vitaminok és ásványi anyagok: Fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt, hogy biztosítsd a szükséges vitaminok és ásványi anyagok bevitelét. Különösen fontosak a C-vitamin, D-vitamin, kalcium, magnézium és cink.
Időzítés: Az étkezések időzítése fontos lehet. Fogyassz fehérjét és szénhidrátot edzés előtt és után is. Az edzés utáni fehérjefogyasztás segíti az izomregenerációt és a növekedést.
Folyadékbevitel: Ne felejtsd el megfelelő mennyiségű vizet inni az edzések előtt és után is, hogy hidratált maradj.
Rendszeresség: Az izomnöveléshez rendszeresen kell enni, és az étkezések között is fontos az időzítés. Ideális esetben naponta 4-6 kisebb étkezést tartalmazzon az étrended.
Pihenés: Az izomépítéshez nemcsak az étrend, hanem a megfelelő pihenés és alvás is elengedhetetlen. Az izmok nőnek és regenerálódnak a pihenés során.
Hogyan lehetséges a fizikai erőnlét növelése?
Rendszeres testmozgás: Az első és legfontosabb lépés a fizikai erőnlét növelésében a rendszeres testmozgás. Válassz olyan mozgásformát, amelyet élvezel és könnyen beilleszthetsz a mindennapi rutinodba. Lehet ez séta, futás, kerékpározás, úszás, fitness edzés vagy bármilyen más mozgásforma.
Erősítő edzés: Az izomzat erősítése is kulcsfontosságú a fizikai erőnlét növelésében. A súlyzós edzések, testtömeg gyakorlatok vagy gépek segítségével fejlesztheted az izomerődet és az izomtömegedet. A heti 2-3 alkalom ajánlott az erősítő edzéseknek.
Nyújtás és mobilitás: Az izomzat rugalmassága és mobilitása is fontos a sérülések megelőzése és a teljesítmény javítása szempontjából. Időzz el heti néhányszor a nyújtási gyakorlatoknál, és próbálj meg olyan gyakorlatokat végezni, amelyek javítják az izomcsoportok mozgásterjedelmét.
Megfelelő táplálkozás: Az egészséges étkezés alapvető fontosságú a fizikai erőnlét növeléséhez. Táplálkozz kiegyensúlyozottan, fogyassz sok zöldséget, gyümölcsöt, sovány fehérjéket és egészséges zsírokat. Számold ki a szükséges napi kalóriamennyiségedet a céljaidnak megfelelően (fogyás, izomnövelés stb.) és igyál elegendő vizet.
Pihenés és alvás: Ne felejtsd el, hogy a pihenés és az alvás is fontos része a fizikai erőnlét növelésének. A megfelelő pihenés és alvás segíti az izomregenerációt és a teljesítmény növelését.
Stresszkezelés: A stressz negatívan befolyásolhatja a fizikai erőnlétet. Keresd meg a stresszkezelési módszereket, amelyek segíthetnek csökkenteni a stresszt, például meditáció, jóga vagy relaxációs gyakorlatok.
Hidratáltság: Mindig ügyelj a megfelelő hidratáltságra, különösen az edzések előtt és után. Az elégtelen hidratáltság csökkentheti a teljesítményt és növelheti a sérülés kockázatát.