A hagyma nagyon sokféle betegségre jelenthet gyógyírt, hiszen tele van vitaminnal és antioxidánsokkal. Mondható, hogy a hagyma egy igazi gyógyszer!
Egész pontosan tartalmaz B1-, B2- és C-vitamint, valamint kalciumot, jódot, káliumot, foszfort, cinket, szelént, flavonoidokat és nikotinsavat is. Használhatjuk külsőleg és belsőleg is gyógyításra. Nagyon kiváló megfázásos betegségek enyhítésére, a köhögés csillapítására és a hurutos, légúti megbetegedések kezelésére. Nagyon hatásos akkor is, ha az emésztőrendszerrel van bajunk, ugyanis fokozza az emésztőnedvek termelődését. A vöröshagymát használhatjuk magas vérnyomás ellen, és a szívroham kockázatát is csökkenthetjük a használatával.
Ezek mellett még megannyi problémára nyújthat megoldást, mint a vércukorszint csökkentésére. Ha nyersen fogyasztjuk, akkor a koleszterinre is nagyon jó hatással van. Egyes népi módszerek szerint, ha valakinek gyakran fáj a füle és nagyon fülzsíros, akkor csupán bele kell helyezni a fülébe egy kis darab hagymát egész éjszakára. A gyulladáscsökkentő hatása miatt a hagyma segít megszabadítani a fájdalomtól és a túlzott fülzsírtól.
A hagyma rendkívül hatékony gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik. A benne található kvercetin nevű flavonoid segíthet csökkenteni a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, így hozzájárulva az egészséges immunrendszerhez. A hagyma nagyon hatékony a baktériumok elleni harcban is. Az allicin nevű összetevő, amely a hagyma enyhe, csípős ízét okozza, kiválóan működik az egyes baktériumok ellen, beleértve az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumokat is.
A hagyma gazdag rostokban, amelyek elősegíthetik az emésztést és az egészséges bélműködést. A hagyma javíthatja a bélflórát és segíthet csökkenteni a gyulladást az emésztőrendszerben.
A hagyma elősegítheti a vérzéscsillapítást, mivel csökkentheti a véralvadási folyamatokat. Ez segíthet megakadályozni a vérrögképződést és elősegítheti a gyógyulást a sebek és sérülések esetén.
A hagyma számos hatással rendelkezik a légzőrendszerre is. Az allicin, amely a hagymában található, segíthet enyhíteni az asztmás tüneteket, mivel tágítja az asztmás tüdő légutakat. A hagyma rendszeres fogyasztása segíthet csökkenteni a légúti fertőzések kockázatát, és enyhítheti azok tüneteit is.
Ha ez kényelmetlen, akkor érdemes még 2-3 csepp hagymalevet a fülbe cseppenteni, aminek ugyanez lesz a hatása.