A szezámolajat a kínai konyhában használják gyakran.
Az illata és az íze jellegzetes. A hidegen préselt olaj, akár belsőleg, akár pedig külsőleg használva kiválóan alkalmas egészségünk megőrzésére.
A szezámmag olaj hatása igazán nagyszerű. Nagyon gazdag linolsavban, amelyet a szervezetünk nem tud előállítani. Kutatások kimutatták, hogy jótékony hatása van a vesére és a szívre. Emellett fontos szerepet tölt be a vérnyomás szabályozásában, és hatékony a kiszáradt bőr ápolására.
A szezámolaj csodás élettani hatásai, avagy a szezámmag olaj mire jó:
A szezámmagolaj hatása többféle területen nyilvánul meg. Csökkenti a vérnyomást, valamint a glükózszintet hipertenziv cukorbetegség esetén.
Az összes, háztartásban előforduló olaj kiváltása a szezámolajjal jótékony hatással lehet a vérnyomás normális szintre állításában.
A szezámolaj képes csökkenteni a fogínygyulladást, valamint használata által csökkenthető a fogkő keletkezése.
Az olaj képes csökkenteni a sclerosis multiplex betegség kifejlődését.
Csökkenti a szívbetegségek és vesebetegségek kockázatát.
A szezámolaj hatása között megemlíthető az is, hogy védi a DNS-t a szabad gyökök ártalmas hatásaitól.
Bőrregeneráló, szépítő hatású.
Azonban nem csupán a szezámmagolaj számít nagyon egészségesnek, hanem van még jó pár olaj.
A szezámmagolaj telítetlen zsírsavakat tartalmaz elég nagy arányban, a tömegének pedig a fele olaj. Nagy mennyiségben tartalmaz A-, B1-, B2- és E-vitamint. Nagyon gazdag még kalciumban de tartalmaz még egyéb ásványi anyagokat is mint kálium, foszfor, magnézium és vas. Koleszterincsökkentő hatása miatt megakadályozza az érfalakon a plakk-képződést.
A szezámmagból szezámolajat szoktak préselni ami nagyon sok B-, D- és E-vitamint tartalmaz. Nagyon sok értékes aminosavat, foszforsavat és lecitint is tartalmaz. Elég nagy az energiatartalma, gazdag kalciumban legalább annyira mint a tehéntej, ezért rendszeres fogyasztásával elkerülhető a csontritkulás. Vegetáriánusoknak érdemes beépíteni az étrendjükbe, mivel értékes fehérjéket tartalmaz. Ajánlott továbbá a fogyasztása mindenkinek aki emésztési gondokkal küzd vagy érrendszeri betegségekkel. Érdemes otthon szezámmagot tartani, mivel rendkívül egészséges és nagyon sok étel ízesíthető vele. Egy nagyon jó recept a mézzel összekevert szezámmag, ugyanis egy nagyon finom desszert lehet.
A szezámmag olaj fogyasztása elsősorban olyanoknak ajánlott, akiknek nagy tápértékű, vitaminban gazdag, energia dús táplálékra van szükségük. Ilyenek elsősorban a gyerekek, kamaszok, gyermeket váró és szoptató kismamák, a betegségből lábadozók, a változó korban lévők, illetve a szigorú növényi diétát követők is.
Érdekesség, hogy a hinduk hitvilága szerint a szezámmag Yama istenség áldását hordozza, ezért ebben a kultúrkörben a halhatatlanság szimbólumának tekintik.
Miért előnyös a hidegen sajtolt szezámolaj?
Mivel a hidegen sajtolt szezámolaj kevésbé feldolgozott, magasabb lehet az antioxidánsok, vitaminok és ásványi anyagok tartalma, mint a hagyományosan előállított olajoknak.
A szezámolaj napi adagja, avagy mennyi szezámolajat javasolt naponta fogyasztani
A szezámmag olaj napi adagja nem szabványos, és az egyéni táplálkozási igényektől, egészségi állapottól és életmódtól függ. Az ajánlott mennyiség változhat a szezámolaj típusától, azaz attól, hogy hidegen sajtolt vagy hőkezelt, valamint az egyéb étrendi szokásoktól.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása szerint a telített zsírsavak napi energiabevitelének ne haladja meg az összes napi energia 10%-át, az egyszeresen telítetlen zsírsavaknak pedig ne haladják meg az összes napi energia 1%-át. A többszörösen telítetlen zsírsavak, mint például az omega-3 és omega-6 zsírsavak, fontosak az egészség szempontjából, de itt is mértékletességre van szükség.