A csillagánizs egy Dél-Ázsiában termesztett örökzöld fa termése amely nem csak fűszerként használható, hiszen gyógyhatásokkal is rendelkezik.
Európába a 16. században jutott el.
Jellemzően gasztronómiai célokra használták, azonban egészségügyi hatásai is egyre nyilvánvalóbbá váltak. Jellegzetes ízét és illatát a benne lévő anethol illóolajának köszönheti, de emellett csersavat, cukrot és fehérjét is tartalmaz.
A kínai csillagánizst nem szabad összekeverni a japán csillagánizzsal, ugyanis az olyan mérgező anyagokat tartalmaz, amelyek fogyasztásra nem alkalmasak.
Jótékony hatása
A csillagánizs hatása több területen is megmutatja magát. A csillagánizs A-, B-, és C-vitamint is tartalmaz. Ezek részben védik a sejteket a szabad gyökök okozta károsodástól, részben pedig hozzájárul az immunrendszer megfelelő működéséhez is. Ennek köszönhetően a stressz következményeivel.
A hagyományos kínai és indiai gyógyászatban a csillagánizst felső-légúti fertőzések, megfázás, illetve influenza ellen alkalmazták. A belőle készült tea képes csökkenteni a köhögést, erősíteni az immunrendszert, aminek köszönhetően a szervezetünk könnyebben képes felvenni a harcot a kórokozók ellen.
A teája feszülő has, gyomorégés, puffadás, valamint székrekedés esetén is hasznos lehet a számunkra. Ez annak köszönhető, hogy a csillagánizsban megtalálható hatóanyagok, hatékonyan képesek csökkenteni a kellemetlen tüneteket. A teáját naponta két három alkalommal is fogyaszthatjuk.
A csillagánizs felhasználása és élettani hatásai
A benne megtalálható vitaminoknak köszönhetően részben hozzájárul a sejtek védelméhez a szabad gyökök káros hatásaitól, valamint az immunrendszer megfelelő működéséhez is.
A belőle elkészített tea puffadás, gyomorégés, vagy éppen székrekedés esetén is felhasználható. Ezen felül képes csökkenteni a köhögést, valamint erősíteni az immunrendszert. Továbbá hozzájárul a letapadt váladék feloldásához is. Betegség esetén érdemes azonnal elkezdeni a fogyasztását. Naponta két három alkalommal fogyaszthatunk belőle.
A hagyományos kínai és indiai orvoslásban, a csillagánizst felső légúti betegségek, fertőzések, megfázás, illetve influenza ellenszerének tartják.
A csillagánizs külsőleges felhasználása
A belőle nyert illóolaja külsőleg is felhasználható, például hát- vagy derékfájás, illetve ízületi és izomfájdalmak esetén. Ebben az esetben csak egyszerűen masszírozzuk be az érintett területet naponta két alkalommal.
Szakemberek szerint a csillagánizs gombaölő és baktériumölő hatásokkal is rendelkezhet. Ennek köszönhetően a a használatával felgyorsítható a különböző fertőző betegségekből való gyógyulás.
A csillagánizs tea házilag könnyedén elkészíthető.
- 1 teáskanál fekete teakeverék
- 2 dl víz
- 1 darab csillagánizs
- méz
Elkészítése:
A vizet forraljuk fel, majd hagyjuk visszahűlni nagyjából 80 fok környékére. Ezt követően szórjuk bele a teafüvet és törjük bele a csillagánizst. Ha ezzel megvagyunk hagyjuk állni legalább 10 percig. Ha a tea langyos, fogyasztható hőmérsékletűre hűlt, akkor adjuk hozzá a mézet. És már fogyaszthatjuk is.
Megelőzésképp naponta 1 csésze, betegség esetén maximum 3 csésze tea fogyasztása ajánlott. A csillagánizs tea hatása elképesztő lehet, ugyanis ha nagyon köhög valaki, akkor lehet a legjobb valamint már említettük, hogy képes erősíteni az immunrendszert.
Csillagánizs ellenjavallat
Terhesség és szoptatás: A csillagánizsnak terhesség alatt és szoptatás ideje alatt történő alkalmazása előtt érdemes konzultálni az egészségügyi szakemberrel.
Gyomorproblémák: A csillagánizs magas olajtartalma miatt a túlzott fogyasztása gyomorproblémákat, például gyomorégést vagy refluxot okozhat. Ebben az esetben érdemes csökkenteni a fogyasztott mennyiséget.
Allergiás reakciók: Néhány egyéni esetben allergiás reakciók jelentkezhetnek a csillagánizsra. Ha valaki allergiás az anetol nevű vegyületre, akkor különös óvatosság szükséges.
Gyógyszerkölcsönhatások: Azoknak, akik rendszeresen gyógyszereket szednek, érdemes konzultálniuk az egészségügyi szakemberrel, mivel a csillagánizs interakcióba léphet bizonyos gyógyszerekkel.