A kezelés célja folyadék- és elektrolitpótlással a kiszáradás megelőzése, valamint az érzékeny bélszakasz kímélése, megnyugtatása.
Ehhez megfelelő diétára van szükség.
Hasmenés esetén az alábbi étrend betartása szükséges:
- gyakori kis étkezések
- tejcukormentesség
- a túlzott cukor és édesítőszer használatának kerülése
- könnyen emészthető, zsírszegény ételek fogyasztása
- kímélő fűszerek használata
- szükség esetén a társbetegség diétás jellemzőinek figyelembevétele
Hasmenéskor mit lehet enni? Ilyen esetben nem feltétlenül kell kimondottan hasmenés diéta receptek alkalmazására gondolnunk, hiszen csupán néhány étrendre vonatkozó szabály betartásával is sokat segíthetünk a problémán.
Az első napon a legjobb, ha koplalunk. Ilyenkor amúgy is étvágytalanok vagyunk, émelygünk. Fokozott figyelmet kell, hogy kapjon viszont a megfelelő folyadékbevitel! Gyakran, kis mennyiségeket elkortyolgatva biztosítsuk a napi akár 3 liter folyadékot! Ez egyrészt a kiszáradás miatt fontos, másrészt az elveszített elektrolitokat pótolni kell. Fogyasszunk teákat (cukor nélkül), szűrt és ásványvízzel hígított gyümölcs-és zöldségleveket, esetleg zöldséges erőlevest.
Másnapra a tünetek többnyire enyhülnek, ha csak nincs a háttérben valamilyen betegség. Az étvágyunk már kezd visszatérni, mégis óvatosan kell bánni az ételek megválasztásával. Fokozatosan kell visszaépíteni a nyersanyagokat, egyszerre csak kis mennyiséget fogyasztva. Jó választás lehet a főtt burgonya, főtt rizs, sárgarépa főzve, esetleg pürésítve, alma- és birsalmakompót. De világosra pirított kenyér, pászka, puffasztott rizs, köles és banán is fogyasztható. Mindenképpen kerülni kell a túl zsíros, túl fűszeres ételeket az elkövetkező napokban, és még mindig csak kis mennyiségeket fogyasszunk.
Diéta hasmenés esetén:
A legjobb diétás ételek hasmenésre a sovány húsok, halak, burgonya, csicsóka, répafélék, brokkoli, cukkini, padlizsán, patisszon, tök, cékla, saláták. További hasmenés elleni ételek a gyümölcsök közül alma, birsalma, banán, őszibarack, citrom, narancs, grapefruit. Nyugtassuk, fertőtlenítsük bélrendszerünket gyógyteákkal (szeder, szamóca, málnalevél, apró bojtorján, fekete áfonya, kamilla). Kerüljük az alkohol és a kávé fogyasztását! A hasmenés utáni étkezés során segítsük a bélflóra regenerálódását élőflórás joghurt vagy kefir, illetve probiotikumok fogyasztásával.
Az ételek hasmenés esetén nem csak a kellemetlenség megszüntetése céljával segíthetnek.
A legfontosabb, hogy megelőzd vagy enyhítsd a dehidratációt. A hasmenés során a test nagy mennyiségű folyadékot veszít el. Ilyenkor fontos folyadékot pótolni, például vízzel, ásványvízzel, elektrolitos italokkal (pl. sportitalok) vagy gyümölcslével. A folyadékpótlás segít helyreállítani a test normális folyadékegyensúlyát.