Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Érdemes ezeket a fontos dolgokat tudnod a cékláról!

2023. 07. 17. 12:35:00 hillvital.hu

A cékla vérvörös gumói ritkán kerülnek asztalunkra, pedig jótékony hatásai évezredek óta ismertek
 


A céklát - szervezetre gyakorolt jótékony hatása miatt - már az ókori görögök is fogyasztották.  Egészségvédő és regeneráló hatása a benne található sok A-, B- és C- vitaminnak, kalciumnak, mangánnak, káliumnak, vasnak, fehérjéknek és rostoknak köszönhető.
 

 

A friss céklából készített préselt lé kitűnően alkalmazható májtisztító kúrára. Rendszeres fogyasztásával javíthatjuk közérzetünket, és az esetleges gyomorpanaszokat is kezelheti. A cékla segít a szervezetnek nagyobb mennyiségű oxigént felvenni, mélyvörös festéke a vérszegénység és fehérvérűség gyógyításában játszik fontos szerepet. Magas B-vitamin tartalma miatt különösen ajánlott a fogyasztása.  A céklagumók intenzív színét a betanin adja, amely tumorellenes hatású. A céklában található cukor könnyen hasznosítható, így gyors energiaforrást is jelenthet a szervezetnek.
 

További jótékony hatásai: Lúgosít, kivalló antioxidáns, segíti a vörösvérsejtek képzését, méregteleníti a szervezetet, gátolja és megelőzi a ráksejtek szaporodását, tisztítja a gyomrot és a bélcsatornát, regenerálja a nyálkahártyát, szabályozza az anyagcserét

 

Milyen betegségekre jó a cékla?

 

A céklalé hozzájárulhat a magas vérnyomás csökkentéséhez valamint annak a kialakulásának a megelőzésében. A céklában található anyagok értágító hatással rendelkeznek, ezáltal csökken a vérnyomás. Mivel a rendszeres céklafogyasztás növeli a vér nitrát tartalmát, ezáltal javítja a keringést, aminek következtében javul a szövetek oxigénellátása.

 

A céklalé magas káliumtartalma miatt jótékony hatással van a szívre. A kálium hiánya gyakran okoz szédülést valamint szívritmuszavarokat. Mindezek mellett a céklalé nagy mennyiségben tartalmaz C-vitamint, folsavat és egyéb ásványi anyagokat.

 

Gyulladásos betegségek: A cékla tartalmazza a betain nevű vegyületet, amely gyulladáscsökkentő hatású lehet, és hozzájárulhat az ízületi gyulladás vagy más gyulladásos állapotok enyhítéséhez.

 


Hogyan fogyasszuk?

 

A nyártól őszig termő céklát fogyaszthatjuk nyersen, salátaként, főzve, de a legjobb, leghatásosabb a préselt cékla lé. A lékúrára alkalmas cékla viszont kizárólag biotermesztésű lehet, amikor a talajt nem kezelik műtrágyával, és a növény leveleit folyamatosan éri napfény.
 

TIPP: Aki nem szereti a cékla ízét, az keverje össze 100% alma vagy narancs levével. Isteni finom lesz. 

Recept: 1 dl. céklalé + 1 dl. narancs; 1 dl. céklalé + 1,5 dl. almalé; 1 dl. céklalé + 1 dl. almalé + 1 dl. sárgarépalé;

Mivel a cékla méregtelenítő hatása elég erős, naponta 2, maximum 3 dl. fogyassz a levéből.
 

Friss cékla gumók.

A cékla káros hatásai

A cékla általában egészséges és tápláló élelmiszer, de néhány ember számára káros hatásokat is okozhat. Fontos megjegyezni, hogy ezek a hatások egyéni érzékenységtől és az egyéni egészségi állapottól függően változhatnak.

 

Oxalátok: A cékla oxalátokat tartalmaz, amelyek olyan vegyületek, amelyek hozzájárulhatnak húgykő képződéshez azoknál, akik hajlamosak erre a problémára. 

 

Gyomorpanaszok: Néhány embernél a cékla fogyasztása gyomorpanaszokat, például gyomorégést vagy puffadást okozhat, különösen akkor, ha nyersen vagy túl sokat fogyasztanak belőle. Az ilyen tüneteket tapasztalók kerülhetik a nagy mennyiségű cékla fogyasztását.

 

Allergiák: Ritka esetekben egyes emberek allergiás reakciót tapasztalhatnak a cékla fogyasztásakor. Az allergiás tünetek közé tartozhatnak a bőrkiütések, viszketés, duzzanat vagy légzési nehézségek. Azoknak, akik allergiások a céklára, kerülniük kell annak fogyasztását.

 

Vércukorszint: Mivel a cékla cukrot tartalmaz, fontos, hogy a diabéteszben szenvedők figyeljenek a fogyasztására, és mérjék a vércukorszintjüket, hogy ellenőrizzék, hogyan befolyásolja őket.