Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A gyomorfájdalom okai és egy nagyszerű gyomorkímélő leves

2023. 06. 07. 13:30:00 hillvital.hu

A gyomorfájdalom számos különböző okra vezethető vissza.
 


Gyomorégés:
A gyomorégés olyan égő érzés a mellkasban vagy a gyomor területén, ami a gyomorsav visszaáramlásából ered. Ennek leggyakoribb oka a nyelőcső alsó záróizmának (nyelőcsősfincter) gyengesége vagy nem megfelelő működése.

 

Gyomorfekély: A gyomorfekély olyan seb a gyomor nyálkahártyáján vagy a nyombélben, amely a gyomorsav hatására alakul ki. Leggyakrabban a Helicobacter pylori nevű baktérium okozza, de hozzájárulhatnak hozzá még a gyógyszerek (például nem-szteroid gyulladáscsökkentők) vagy a túlzott stressz is.
 

Gyomorhurut (gastritis): A gyomorhurut a gyomornyálkahártya gyulladása, ami lehet akut vagy krónikus formában jelentkező állapot. Az okok közé tartozhatnak az alkoholfogyasztás, a gyógyszerek, a fertőzések, a túlzott savtermelés vagy autoimmun reakciók.
 

Gasztroenteritisz: A gasztroenteritisz (gyomorrontás) a gyomor és a bélrendszer gyulladása, leggyakrabban vírusfertőzés vagy baktérium okozza. Ilyenkor a gyomorfájdalom mellett hasmenés, hányinger és hányás is jelentkezhet.

 

Irritábilis bél szindróma (IBS): Az IBS olyan funkcionális bélfunkció-zavar, amelyben a bélmozgások megváltoznak. Ez a rendellenesség hasi fájdalmat, puffadást, hasmenést vagy székrekedést okozhat.
 

Gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD): A GERD a gyomor tartalmának visszaáramlása a nyelőcsőbe. A savas tartalom irritálja a nyelőcső nyálkahártyáját, ami gyomorfájdalomhoz, savas érzéshez, reggeli hányingerhez vagy torokégéshez vezethet.

 

Divertikulitisz: A divertikulák a vastagbél falán kialakuló kis tasakok. Ha ezek a tasakok gyulladnak vagy fertőződnek, divertikulitisz lép fel, ami erős hasi fájdalommal, lázzal, hányingerrel és véres széklettel járhat.
 

Ha esetleg egy gyomorkímélő ételre vágysz mert túl sok volt mostanában a zsíros és nehéz étel, akkor ez a gyomorkímélő zöldségleves neked is megfelelő lesz.

A gyomor számára mindenképpen nyugtató lesz és még a méregtelenítéshez is hozzájárul. Ez egy nagyon egyszerű turmixolós leves gyomorbántalmakra.

 

Nézzük is milyen hozzávalókra lesz szükséged:
 

-1 liter víz

-25 dkg burgonya

-2 sárgarépa

-1 póréhagyma

-1 fehérrépa

-1 zellergumó

-1 teáskanál kömény

-1 teáskanál majoránna

-1 csokor petrezselyemzöld

-1 csipet só

 

A burgonyát és a többi zöldséget is mosd meg alaposan. Amit kell hámozd meg és darabold fel. Tedd fel főni a vízben, a forrás után pedig szórj bele sót és a fűszereket. Ezután párold úgy 15-20 percig, végül vedd le a tűzről. Legvégül turmixold össze az egészet, ezáltal a leves enyhén krémes állagú lesz. A tálaláskor pedig megszórhatod egy kis petrezselyemzölddel.

Ez a finom és egészséges leves neked is sokat segíthet ha a gyomrod nem bírja a nehéz ételeket.


Egy tál gyomorkímélő leves

 

Melyek a legjobb gyomorkímélő levesek?

 

Zöldségleves: Egyszerűen elkészíthető leves, amelyben könnyen emészthető zöldségeket, például sárgarépát, karfiolt, burgonyát és zellert használnak. Fűszerezésre érdemes enyhén, így megkímélheted a gyomrodat.

 

Csirkehúsleves: A csirkehús könnyen emészthető fehérjeforrás, és a leves ízletes és tápláló lehet. Lehetőség szerint válaszd a soványabb húsrészeket, és fűszerezésnél is legyél mérsékelt.

 

Házi tyúkhúsleves: Hasonlóan a csirkehúsleveshez, a tyúkhúsleves is jó választás lehet. A hosszú főzés során kioldódó tápanyagok segíthetnek a gyomor gyógyulásában.

 

Almás-zelleres leves: Egy könnyű és frissítő leves, amelyet almából és zellergumóból készítenek. Az alma pektinje enyhítheti a gyomorproblémákat.

 

Zabkásaleves: A zabkása könnyen emészthető és rostban gazdag, ami segíthet a gyomor nyugtatásában és az emésztés javításában.

 

Burgonyakrémleves: Jól főzött és pürésített burgonyából készült leves, amely lágy és krémes állagú. Fűszerezése szintén legyen enyhe.

 

Milyen okai lehetnek a hullámokban jelentkező gyomorfájdalomnak?

 

Gyomorfekély: A gyomorfekély egy olyan seb, amely a gyomor belső falán vagy a nyombélben található. A gyomorfekély okai között szerepelhet a Helicobacter pylori baktérium fertőzés, nem szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) szedése, stressz vagy egyéb tényezők.

 

Gastrooesophagealis refluxbetegség (GERD): A GERD során a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe, ami gyomorfájdalmat, égő érzést és kellemetlen érzést okozhat.

 

Irritábilis bél szindróma (IBS): Az IBS krónikus emésztőrendszeri probléma, amely különböző tüneteket okozhat, köztük hullámokban jelentkező gyomorfájdalmat.

 

Ételallergia vagy intolerancia: Bizonyos élelmiszerekre való allergia vagy intolerancia, például a laktózintolerancia vagy a gluténérzékenység, gyomorfájdalmat és egyéb emésztési problémákat okozhat.

 

Stressz és szorongás: Az idegi feszültség, a stressz és a szorongás gyakran járhat gyomorfájdalommal, mivel hatással van az emésztőrendszer működésére.

 

Gyulladásos bélbetegségek: Az Crohn-betegség és a colitis ulcerosa olyan krónikus állapotok, amelyek gyulladást okoznak az emésztőrendszerben, és gyomorfájdalomhoz vezethetnek.

 

Gázok és bélgörcsök: Felgyülemlett gázok vagy bélgörcsök okozhatnak fájdalmat a hasban, amely hullámokban jelentkezik.

 

Gyógyszerek: Bizonyos gyógyszerek mellékhatásként gyomorfájdalmat okozhatnak.

 

Mi a teendő nem múló gyomorfájdalom esetén?

Nem múló gyomorfájdalom esetén fontos az orvosi segítség igénybe vétele, mivel a pontos ok meghatározása és a megfelelő kezelés elrendelése orvosi vizsgálatot igényel. Azonban mielőtt úgy döntünk, hogy orvoshoz fordulnánk az alábbiak segíthetnek:

 

Diéta: Kerüld az olyan ételeket és italokat, amelyek fokozhatják a gyomorfájdalmat. Például csökkentsd a fűszeres, zsíros, savas ételek és italok fogyasztását. Próbálj meg könnyű, emészthető ételeket enni, például párolt rizst, csirkét vagy pulykát, és főtt zöldségeket.

 

Szénhidrátok: Próbálj fogyasztani olyan szénhidrátokat, mint a zabkása vagy a kenyér, amelyek enyhíthetik a gyomorfájdalmat.

 

Pihenés: Fontos a pihenés és a stressz csökkentése, mivel a stressz fokozhatja a gyomorfájdalmat. Kipihent állapotban az emésztőrendszer is jobban működik.

 

Gyógyszerek: Orvosi rendelvény nélkül kapható savlekötők vagy antacidok segíthetnek enyhíteni a gyomorfájdalmat. Mindig kövesd az adagolási utasításokat.

 

Kerüld a koffeint és az alkoholt: Mind a koffein, mind az alkohol irritálhatja a gyomrot, így érdemes kerülni vagy csökkenteni a fogyasztásukat.

 

Ne dohányozz: A dohányzás is fokozhatja a gyomorfájdalmat, így a dohányzás abbahagyása előnyös lehet.

 

Hidratáltság: Gondoskodj róla, hogy elegendő folyadékot fogyassz, de ne igyál túl gyorsan, mivel a túl sok folyadékot is okozhat gyomorfájdalmat.

 

Étkezés utáni séta: Rövid séták vagy enyhe mozgás az étkezés után segíthet az emésztés folyamatosságában.

 

Életmódbeli változások: Ha az orvosod azt ajánlja, fontolóra veheted az életmódbeli változtatásokat, például testsúlycsökkentést vagy stresszkezelést.

 

Mi az a gyomorszáj fájdalom puffadás?

A "gyomorszáj fájdalom" vagy "gyomorszáj puffadás" kifejezés valószínűleg a gyomorszáj területén jelentkező kellemetlen érzéseket vagy fájdalmat írja le, amelyekkel a gyomorszáj közelében található területen találkozhatnak az emberek.