A fűzfakéreg annak köszönheti hatalmas népszerűségét, hogy a belőle készült tea nagyszerűen hat azoknak akik ízületi fájdalommal illetve gyulladásos betegségektől szenvednek.
A Salix Alba vagyis a fűzfakéreg egy igazi csodaszer mivel csökkenthető vele a láz és a gyulladások is.
Már az ókorban is használták mégpedig akkor is tea formájában. Akkor még nem is sejtette senki, hogy később ez lesz az aszpirin egyik alapanyaga. Amerikában már évszázadokkal ezelőtt nagyon népszerű orvosság volt. Enyhítették vele a gyulladásokat, a lázat és a megfázás tüneteit és képes volt enyhíteni.
A fehér fűzfakéreg tea hatása erős gyulladáscsökkentő és lehet alkalmazni ízületi fájdalomra is, ezt már fentebb említettük azonban ezenkívül még hatásos lehet a láz és a megfázás tüneteinek enyhítésében is, azonban gyerekeknek nem ajánlott a fogyasztása láz esetén.
A fűzfakéreg tea gyógyhatása nem merül ki ennyiben, ugyanis a régi időkben sikeresen alkalmazták köszvény, bélhurut és másnaposságra is. Képes méregteleníteni a májat, de alkalmazható még zsírmáj és lépproblémák esetén. A fűzfalevél tea ajánlott lehet lázra illetve reumás fájdalmakra, de a fűzfakéregből szoktak általában teát készíteni.
Több aktív hatóanyag is található a fűzfakéregben mint a szalicin, katechin, csersav, gyanta, enzimek és oxalát is.
Ezek a hatóanyagok a legnagyobb koncentrációban a fa kérgében találhatóak meg. Általában kora tavasszal szokták lehántani a fiatal fák törzséről. Orvosi célokra a leggyakrabban a fehér fűzfát szokták felhasználni. A fehér fűzfakéreg legjobb hatóanyaga a szalicin ami a gyomorbél rendszerbe és a májba bejutva szalicilsavvá alakul át. 1852-től már a szalicilsavat kémiai úton is elő lehet állítani, ezért a fűzfakéreg kissé feledésbe merült.
Manapság azonban egyre nagyobb teret hódít mivel az alternatív megoldások kedvelői elkezdték használni újból. A fűzfakéreg hatása miatt gyakran növényi aszpirinnek is nevezik. Ez többek között annak köszönhető, hogy csillapítja a fejfájást, az idegi fájdalmakat, az izomfeszültséget, és az ízületi gyulladást. Több vizsgálat is kimutatta, hogy a fűzfakéreg hatóanyaga a szalicin képes csökkenteni a fájdalmat. Nagyon pozitív eredményeket mutatott fel a hátfájás kezelésében is és nagyon hatékony a láz és a fejfájás esetén is. Röviden a lényegre törve, a fűzfakéreg gyógyhatása szinte megegyezik a modern kori fájdalomcsillapítókkal.
A fogyókúrás termékekben is felszokták használni a fűzfakérget, mivel felgyorsítja az anyagcserét és az étvágyat is csökkenti.
A fűzfakéregből ugye lehet főzni teát amit egyáltalán nem nehéz elkészíteni.
A fehér fűzfakéreg tea készítése:
Csak 2-3 teáskanálnyi fűzfakéreg szárítmányt áztass be 150-200 ml hideg vízbe úgy 8 órára. Ezután lassan forrald fel és hagyd állni 5 percig, szűrés után lehet fogyasztani.
Ha érzékeny a gyomrod, akkor inkább az áztatást válaszd, mert így alacsonyabb lesz a cseranyagtartalma. Annyi hátránya van a teának, hogy a hatóanyag nem állandó benne, mivel függ a felhasznált szárítmány minőségétől és persze az elkészítési módtól is. Azért jó ha már előre becsomagolt fűzfakérget vásárolsz, mert abban biztosan a legjobb minőségűt kapod és így a legjobb hatást fogod tapasztalni. Ilyen a HillVital fűzfakéreg tea is. Ingyenes és gyors szállítás valamint 30 nap pénzvisszafizetési garancia. Magas hatóanyag tartalommal.
Kunczly Sándorné
"Minden nap iszom 1 csészével (2 teáskanál), és határozottan csökkentek a reumatikus fájdalmaim. Köszönöm."
Ha fájdalomcsillapításra használod, akkor vedd figyelembe, hogy a hatása csak akkor jön létre amikor a májban lefolytak az anyagcserefolyamatok, ezért nem igazán alkalmas akut panaszokra.
Külsőleg is felhasználható a fűzfakéreg. Felhasználható fürdőre vagy borogatást is lehet belőle készíteni. A fűzfakéreg képes enyhíteni a menstruációs görcsöket, a szalicil megakadályozza annak a hormonszerű vegyületnek a termelődését ami a görcsök kialakulásáért felel. Úgy tartják a fűzfakéregről, hogy hatásos lehet a nyáktömlőgyulladás és az idegfájdalom kezelésében és a megelőzésében.
Eléggé ritkán szokott lenni egy gyógynövények mellékhatása, de a fűzfakéregnél nagyobb adag fogyasztása esetén előfordulhat émelygés, gyomorfájdalom vagy akár fülcsengés is.
Ha ilyet tapasztalsz akkor csökkentsd az adagot vagy hagyd abba teljesen a fogyasztást. 16 év alatti gyerekeknek nem ajánlott fogyasztani fűzfakéreg készítményt mivel előidézi a Reye-szindróma kialakulását ami egy betegség, a májat valamint az agyat érinti. Aszpirinnel együtt semmiképpen se használd mivel fokozhatja a gyógyszer mellékhatásait.
A fűzfakéreg tea mellékhatásai:
Fontos kiemelni, hogy nagy mennyiségben okozhat hányingert illetve hasmenést is. Aki szalicin érzékeny annak tilos a fogyasztása. Az asztmásoknak sem ajánlott a fogyasztása. Ellenjavallott még a fogyasztása terhes és szoptató nők számára.
Mikor javasolt a fehér fűzfakéreg gyűjtése?
Általában a tavaszi időszak a legalkalmasabb, amikor a növények aktív növekedési fázisban vannak. Csak annyi fűzfakéreget gyűjts, amennyire valóban szükséged van. Amikor levágod a kéregdarabokat, ügyelj arra, hogy ne károsítsd a fűzfa életfontosságú részeit. Használj éles kést vagy hasonló eszközt, hogy minimalizáld a sérüléseket. Fontos, hogy kerüld a védett területeken, élőhelyeken és ritka fajok környékén történő gyűjtést.