A galagonya hatása nem véletlenül annyira lenyűgöző.
A galagonya a rózsafélék családjába tartozik és számos változata, alfaja ismert.
Hazánkban a leggyakoribb a cseregalagonya és az egybibés. Sátorvirágzatuk áprilisban és májusban nyílik. A virágos hajtásvéget májusban, piros bogyós áltermését pedig az első fagyok előtt, októberben szedik.
A galagonya hatása
A galagonya rendkívül jó szíverősítő és szívnyugtató hatással rendelkezik. Segít rugalmasan tartani a szívizomsejteket és az érfalat. Nagyon jó hatással van a stresszes valamint túlterhelt szívre.
A galagonyát gyakran emlegetik a szív megmentőjeként is. Ennek ellenére csak a 17. században kezdték el vérnyomás csökkentésre és szívpanaszokra alkalmazni. Előtte köszvény ellen alkalmazták.
Manapság a galagonya fogyasztását elsősorban szívproblémák esetén javasolják, ugyanis segíti, javítja a szívizom anyagcsere folyamatait, szabályozza a szívizom működését, valamint csökkenti a vérnyomást. Alkalmazható szívritmuszavarok, szívelégtelenség, valamint szívinfarktus utáni lábadozás esetén is. Gazdagon tartalmaz flavonoidokat, B-, valamint C-vitamint is. Fogyasztása megelőzés céljából is ajánlott.
Kifejezetten ajánlott a fogyasztása azok számára, akiknek stresszes a munkája, keveset mozognak, sokat idegeskednek, zsíros ételeket fogyasztanak, valamint dohányoznak. Ezen kívül azoknak is ajánlott a fogyasztása, akik álmatlansággal küzdenek.
A galagonya segítségével csökkenthetőek lehetnek egyes gyógyszeradagok
Németországban a gyógynövényekkel való orvoslás igen elterjedt. Ennek köszönhetően a galagonyát legalább húszféle orvosság alapanyagaként használják fel, így a leggyakrabban használt orvosságok egyikének számít.
Igaz, hogy a galagonya biztonságosan és hatásosan alkalmazható szívelégtelenség, valamint szívritmuszavar kezelésében is, ennek ellenére, mivel ezek akár életet is veszélyeztethető betegségek is lehetnek, a gyógyításhoz szakorvosra is szükség van. Aki az előírt gyógymód mellett szeretné a galagonyát is alkalmazni, annak javasolt a kezelőorvosával konzultálni.