Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A gombáknak több pozitív hatásuk is van

2024. 05. 24. 13:11:00 HillVital

Már elkezdődött a gombaszezon, érdemes ezt kihasználni és ilyenkor többet enni a jótékony hatású erdei gombafajtákból. Lássuk miért is!
 


A gomba élettani hatásai melyekről érdemes tudni:

 

Kiváló fehérjeforrás: a gombákat fehérjetartalmuk miatt húspótlóként is fogyaszthatjuk, kiválóan kiegészítik a növényi eredetű táplálékainkat.
 

Gazdag vitamin és ásványi anyag forrás: a gombák értékes ásványi sókat, például káliumot, foszfort, vasat, kalciumot és vitaminokat, főleg D-vitamint, B-vitaminokat, E- és K-vitamint tartalmaznak.
 

Kiváló ízesítő hatású: a gombák többféle íz- és zamatanyagot, étvágygerjesztő hatású glutaminsavakat tartalmaznak, így számos étel elkészítéséhez felhasználhatóak.
 

Sokféleképpen elkészíthető: felhasználhatjuk levesnek, salátának, főételként grillezve, pörköltnek, rántva vagy akár mártáshoz, pizzához, húsok ízesítéséhez is.
 

A gomba jótékony hatásai között megemlíthető az is, hogy segíthet a betegségek megelőzésében, kezelésében is. A népi gyógyászatban már régen ismert és használt gombák hatékonyságát modern klinikai vizsgálatok is igazolták. Számos gombáról bizonyították már, hogy segíthet különböző betegségek megelőzésében, kezelésében.
 

A rákellenes anyagokat termelő gombák közé tartozik a késői laskagomba, a hasadtlemezű gomba, a lepketapló és sok más taplógomba is. A vargánya kiváló influenzavírusok ellen, az óriás pöfeteg pedig vírus és tumorgátló anyagot tartalmaz. A csiperke rákellenes hatású, különösen mellrák esetén lehet fontos szerepe a megelőzésben. Megakadályozza a szervezetben lévő ösztrogénszint túlzott megemelkedését, ugyanis a magas ösztrogénszint összefüggésben áll a mellrák kialakulásával.

A csiperke gomba hatásai azonban ennyiben nem merülnek ki.

Tápanyagokban gazdag: A csiperkegomba jó forrása több fontos tápanyagnak, beleértve a fehérjét, rostot, vitaminokat (például B-vitaminokat, D-vitamint) és ásványi anyagokat (például szelént, káliumot).

Immunrendszer támogatás: A csiperkegomba néhány olyan vegyületet tartalmaz, mint például béta-glükánok, amelyekről tudomásunk van, hogy támogatják az immunrendszer működését. Ezek a vegyületek segíthetnek fokozni az immunválaszt és védelmet nyújthatnak a fertőzésekkel szemben.

Antioxidánsok: A csiperkegomba antioxidánsokban gazdag, mint például a C-vitamin és szelén. Az antioxidánsok segíthetnek semlegesíteni a szabad gyököket a szervezetben, amelyek károsíthatják a sejteket és hozzájárulhatnak a krónikus betegségek kialakulásához.

Koleszterinszint szabályozás: A csiperkegomba olyan rostokat tartalmaz, amelyek segíthetnek csökkenteni a vér koleszterinszintjét. Ezen kívül néhány kutatás arra utal, hogy a gomba koleszterincsökkentő hatását tovább erősítheti, ha más diétás változtatásokkal kombinálják.
 

A gombából készült ételek készítésekor fontos néhány szempontot figyelembe venni:
 

- Mikor a gombát előkészítjük, csak folyóvízbe mossuk át és csepegtessük le, ne áztassuk be! 

A fehérjék, vitaminok jó része a gombakalap alsó részén halmozódik fel, ezért elkészítés, tartósítás előtt ne távolítsuk el a gombák lemezeit vagy a gerebengombák, tinóruk esetében a csöves, tüskés részeket.
 

- Ha zománcozott edényben készítjük, figyeljünk arra, hogy az edény sértetlen állapotú legyen, mert a vassal érintkezve a gomba megfeketedik és kellemetlen mellékíze lesz.

- A gomba kitintartalma miatt nehezen emészthető, nagyobb mennyiségben emésztési panaszokat okozhat. Javasolt, hogy az elkészítendő gombát minél apróbbra vágjuk fel, így több fehérje, több aroma- és íz anyag jut ki a gombasejtből, illetve könnyebben is emészthető.
 

- Gyengén fűszerezzük és sózzuk, kevés fűszerezéssel jobban kiemelhetőek a gombában természetesen meglévő íz és aromaanyagok.

- A gombaételek könnyen romlanak, ezért inkább kis adagokat készítsünk, és ne tároljuk sokáig.

- Kisgyermekeknek hároméves kor alatt nem ajánlott gombát adni!
 

A laska gomba is kiváló élettani hatásokkal rendelkezik. Mire jó a laskagomba?
 

Ajánlott szív- és érrendszeri betegségekkel élőknek, mert hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez. Ezek mellett hatékony gyulladáscsökkentő és immunstimuláló hatású.

 

Gombák egy tálban.