A felfázás egy főleg nők körében gyakori és nagy problémát jelentő betegség, amely ellen szerencsére léteznek házi gyógymódok.
Mi okozza?
A hólyagfertőzések leggyakoribb kórokozója az E. coli baktérium, mely a végbélben normál körülmények között is jelen van. Ha azonban a húgycsőbe, majd a húgyhólyagba jut - ahol irritálja annak falát -, nagyon kellemetlen panaszokat okozhat. Emellett okozhatja megfázás is a gyulladást.
A felfázás tünetei
- Gyakori vizelési inger.
- Alhasi fájdalom.
- Csípő vizelet.
Az erős felfázás tünetei
- Fájdalom és égő érzés vizeletürítéskor:
- Fokozott vizelési inger
- Vizeletürítési nehézség
- Véres vagy zavaros vizelet
- Alsó hasi fájdalom vagy kényelmetlenség
- Lázas állapot
- Általános rossz közérzet
Felfázásra mi jó, avagy nézzük, hogy mi is az 5 hatásos házi gyógymód felfázás ellen:
Ha felfázásra házi gyógymódokat keresünk, akkor a C-vitamin nem maradhat ki a listáról. Napi körülbelül 1000 milligramm C-vitamin bevitele savas kémhatásúvá teszi a vizeletet, ami gátolja a baktériumok szaporodását. Ha azonban antibiotikumot is szedsz a felfázásra, mindenképpen beszéld meg orvosoddal a C-vitamin-kúrát. Néhány antibiotikum ugyanis hatástalan savas kémhatású vizelet esetén. Ilyenkor előfordulhat, hogy a fokozott vitaminbevitellel többet ártasz, mint használsz.
Vegyél forró fürdőt!
Gyors segítség felfázásra? Akkor a forró fürdő kihagyhatatlan! Lényegében a női felfázás kezelése házilag gyakran a meleg vizes fürdő segítségével történik. A pontos mechanizmus nem tisztázott, ám a gyakorlati tapasztalatok szerint a forró fürdő gyakran segít gyulladás esetén. Még jobb, ha szárított kamillát vagy cickafarkot teszel a fürdővízbe - mindkettő gyulladáscsökkentő -, és tíz percig ülsz benne.
Tőzegáfonya
Felfázás esetén az egyik legjobb természetes gyógymódnak a tőzegáfonya bizonyul. Mind nyersen, mind kapszula, illetve folyadék formájában segít megelőzni és enyhíteni a tüneteket. Egyik anyaga ugyanis megakadályozza az E. coli baktériumok megtelepedését a húgyhólyag falán.
Sok folyadék
A férfi felfázás otthoni kezelése egyszerű lehet. A felfázás otthoni kezelése esetén a sok folyadék fogyasztása nagyban segíthet. Az egészség és a jó közérzet szempontjából egyaránt fontos a kellő mennyiségű folyadékbevitel. Lehet, hogy csak vizeletürítés közben tapasztalod a felfázás kellemetlen tüneteit, így nem szívesen iszol folyadékot, ez azonban a lehető legrosszabb megoldás.
Csalántea
Felfázás ellen házilag a csalántea is segíthet. A tőzegáfonya után talán a csalán a második leghatékonyabb gyógynövény, melyet felfázás esetén teaként fogyaszthatsz. A legjobb, ha nem a filteres fajtát választod, hanem gyógynövényboltban szerzed be a szárított csalánlevelet. Ásványi sókban és vitaminokban egyaránt gazdag, és segít a tünetek enyhítésében. Fél liter vízzel forrázz le egy maroknyi levelet, majd hagyd állni 15 percig. Az így elkészült teát mézzel, citrommal ízesítheted.
A csípő vizelet kezelése házilag
A csípő vizelet egy kényelmetlen és kellemetlen állapot lehet, amit több tényező okozhat, például húgyúti fertőzés, vizeletkő, vagy más húgyúti rendellenességek.
Sok folyadék fogyasztása: Megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása segíthet a baktériumok és egyéb irritáló anyagok kimosásában a húgyutakból. Víz, ásványvíz vagy gyógyteák fogyasztása javasolt.
C-vitamin bevitel: A C-vitamin segíthet erősíteni az immunrendszert és növelni a vizelet savasságát, ami csökkentheti a húgyutakban található baktériumok számát.
Meleg ülőfürdő: Felfázásra házilag egy meleg ülőfürdő is segíthet enyhíteni a kellemetlen tüneteket, például a csípést és a fájdalmat.
Gyógynövények: Egyes gyógynövények, például a pórsáfránytea vagy az aranyvessző tea, hagyományosan használtak húgyúti problémák kezelésére.