A tárkony nem csak egy egyszerű fűszernövény, ugyanis több jótékony hatással is rendelkezik, melyeknek köszönhetően még a népgyógyászatban is alkalmazták.
A Tárkony népies neve:
Esztragon, tárkony, sárkánynövény.
A Tárkony leírása:
Tárkony (Artemisia dracunculus) egy aromás és erős illatú gyógynövény, amelyet gyakran konyhai fűszerként használnak, különösen francia és orosz konyhában. Ezen kívül gyógyászati célokra is alkalmazzák. A tárkony növénye kétségkívül felismerhető a keskeny, hosszú, zöld levelek és a szárnyaltan elágazó szárak alapján.
Ízében egyedülálló, kissé fűszeres, kesernyés és citrusos jegyekkel rendelkezik, amelyek együtt adnak egy markáns, karakteres ízt. A friss tárkony levelei intenzíven illatosak és ízekben gazdagok, míg szárítva az aromájuk kevésbé intenzív, de még mindig jellegzetes.
Konyhai felhasználásokban a tárkony gyakran megtalálható szószokban, salátákban, öntetekben és főételekben. Kiválóan párosítható húsokhoz, halakhoz, tenger gyümölcseihez és zöldségekhez egyaránt.
A Tárkony felhasználása:
A tárkony saláták, mártások, uborkasavanyítás fűszereként használatos, illetőleg tárkonyecetet és mustárt készítenek belőle. Vizelethajtó, görcsoldó és étvágyjavító hatású.
Tea: 3 dl forró vízbe tegyünk 2 teáskanálnyi tárkonylevelet, majd 5-6 perc elteltével szűrjük le. Vesetisztító, epehajtó, étvágyfokozó hatású.
Fűszerként: Mártásokhoz, halételekhez, zöldségekhez, levesekhez, sültekhez, tojáshoz kitűnően illik.
A tárkony gyógyhatásai között továbbá megemlíthető, hogy egy vesetisztító és epehajtó fűszernövény is, de ismert étvágygerjesztő hatása. A népi gyógyászatban emésztést serkentőként használják. A gyomor egyik fontos gyógynövényként van számon tartva, ugyanis nem csak serkenti az emésztést, hanem jótékony hatással van az étvágyra is. Ennek köszönhetően teáját vagy a vele ízesített ételeket azok számára is ajánlották, akik betegségből lábadoztak, vagy lelki okok miatt elvesztették az étvágyukat. Szerencsére a tárkony képes még enyhíteni az emésztési panaszokkal összefüggő panaszokat is, így akár a túlzott gázképződéssel járó kellemetlenséget is. Ha kifejezetten az emésztésünk javítása céljából szeretnénk fogyasztani, akkor már evés előtt érdemes belőle fogyasztani. Mindennek köszönhetően elmondható, hogy a tárkony hatása a szervezetre igen pozitív.
A Tárkony hatóanyagai:
A növényi drog illóolajat (esztragolt), flavonoidokat és kumarinokat tartalmaz.
Hogyan gyűjtsük a Tárkony gyógynövényt?
A növény leveles hajtását alkalmazzák gyógyászati célokra, virágzás előtt ajánlott szedni. A gyűjtési idő június-július hónapokra esik.
A tárkony mellékhatásai, ellenjavallata
Fontos tudni, hogy nagy mértékű fogyasztása akár allergiás reakciót is kiválthat. Ezen kívül terhes és szoptató nők esetében kellő odafigyelés mellett, óvatos fogyasztása ajánlott!