Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Töltsd fel cinkraktáraidat! Ezek a növények a legjobb források hozzá

2024. 09. 26. 12:58:00 Egresi Attila - HillVital

 

Ha sok időt töltesz az interneten egészségügyi információk keresésével, akkor tudod, hogy testünk általában hiányt szenved bizonyos nyomelemekből. A cink ezek közé tartozik.

Szeretek olvasni, különösen az egészségemről, és sok szakértő arra biztatja az olvasókat, hogy több cinket vigyenek be az étrendjükbe.

Ennek hatására elkezdtem én is kicsit tudatosabban utánajárni a témának. Ha úgy érzed, hogy szervezetednek több cinkre van szüksége, és érdekelnek azok az ételek, amelyek segíthetnek ebben, összeállítottam egy listát, amiben a magas cinktartalmú növények találhatóak.

 

Itt vannak azok a növények, amelyek magasabb cinktartalommal rendelkeznek, és a legjobb természetes források.
 

A következő percekben információt kapsz arról, hogy:

- miért fontos a cink, mint nyomelem, és mi a szerepe a testünk különböző funkcióiban.

- mi az ajánlott napi cinkbevitel

- melyek a természetes növényi cinkforrások és előnyei.

- és megtudhatod melyik a 14 magas cinktartalmú növény

 

A cink fontossága és hatása a szervezetre

A cink egy nyomelem, amely segíti testünket számos fontos napi funkció elvégzésében, amelyeket észre sem veszünk. A kutatási és különböző egészségügyi intézetek szerint napi 2 mg és 20 mg cinket kell fogyasztanunk. Ez a szám változhat életkor, nem és terhesség függvényében.

A cink segít testünknek DNS-t létrehozni, fehérjéket építeni, és támogatja az immunrendszert. Emellett ismert, hogy segíti a sejtek növekedését és hozzájárul a sérült területek gyógyításához. A cinket különféle módon lehet bevinni. Gyakran megtalálható vörös húsokban, kagylókban és tejtermékekben. Azonban néhány ember nem szereti vagy nem fogyasztja rendszeresen ezeket az ételeket. Ebben az esetben érdemes lehet megismerni a növényi alapú lehetőségeket.

 

Nézzük meg azokat a növényeket, amelyek magasabb cinktartalmúak, és akár érdemes lehet helyet találni nekik a kertedben, balkonodban is.

 

Magas cinktartalmú növények

Érdemes már a kertedet/balkonodat olyan növényekre alapozni, amelyek megfelelő tápanyagokat és ásványi anyagokat biztosítanak a szervezetednek, és ezzel tudatosan is be szeretnéd építeni az étrendedbe. Ez egy jó módja lehet annak, hogy biztosítsd a folyamatos és megfelelő vitaminellátást. 

Íme egy lista gyógynövényekről, gyümölcsökről és zöldségekről, amelyek helyet kaphatnak kertedben, ha magasabb cinktartalmú növényeket szeretnél termeszteni:

 

1. Lencse

Szeretem a lencsét használni, például hús helyett, egy finom burgerbe. Ha neked is kedvenced, örömmel fogod termeszteni. A lencse jól növekszik, ezáltal jó vízelvezetésű talajt kedvelnek, és imádják a napfényt. A lencse körülbelül 2 mg cinket biztosít 100g-onként.

 

2. Tökmag

A tökmagok az új kedvenc nassolnivalóim közé tartoznak, és szeretem őket hozzáadni salátáimhoz is. A tök jól növekszik, főleg napfényes helyen, tápanyagban gazdag talajjal. Ami a legjobb, hogy már megjelentek a boltok polcain az apró változatai is, így otthon, akár kis helyen, (egy kaspóba) is tökéletesen termeszthető. Körülbelül 6 mg cinket biztosít 100g-onként.

mini sütőtök - JACK BE LITTLE Halwa Kadu

nagy népszerűségnek örvend a mini sütőtök - JACK BE LITTLE (Halwa Kadu) néven ismert. tökéletes tökmagforrás is, és kis helyen termeszthető

 

3. Mustármag

A mustármag egy intenzív fűszer, amelyet leginkább házi savanyúságok készítésekor használnak. A mustárzöld jól növekszik a hűvösebb, hideg időjárásban is. Képes elviselni még némi fagyot is. Ezek a növények szeretik a részleges napfényt, és jól vízelvezető, agyagos talajt igényelnek. Felmagzás után lesz mustármagod. Egy evőkanál mag körülbelül 1 mg cinket tartalmaz.

 

4. Oregánó

Az oregánó a szószok készítésétől kezdve a gyógyteákhoz való felhasználásig mindenre kiváló. Ha oregánót szeretnél termeszteni otthon, csak arra figyelj, hogy bőséges napfény és megfelelő vízelvezető talaj legyen. Multiknál cserépben is lehet kapni, és csak gondozni kell. Az oregánó körülbelül 1 mg cinket biztosít egy teáskanállal.

 

5. Avokádó

Az avokádó az utóbbi években sokunk kedvencévé vált. Remekül alkalmas mártogatós készítésére, pirítósra kenve, vagy önmagukban fogyasztva. Nagy nehézséget okoz az avokádó termesztése idehaza, mivel meleg, fagymentes éghajlat szükséges hozzá. Így marad a boltok polcairól való beszerzés. De ha szereted, jó ha tudod, hogy körülbelül 3 - 6 mg cinket biztosít egy érett avokádó.

avokádó magas cinktartalommal

az avokadó már manapság könnyen beszerezhető, igen népszerű

 

6. Kakaó

Ez a másik, amit idehaza szinte lehetetlen termeszteni, de mindenképp a listán a helye. 100g kakaópor körülbelül 6 - 8 mg cinket tartalmaz. Itt egy szuper sütirecept, kakaó felhasználásával.

 

7. Kardamom

A kardamom nem tartozik a legismertebb fűszerek közé. A gyömbér közeli rokona, és az indiai konyhában rendszeresen használják. Ha a kardamom rajongója vagy te is, örömmel jelentem, hogy lehetséges idehaza is termeszteni, beltéren. Meleg, párás és félárnyékos helyet szereti. Nagyon magas a cinktartalma, 100g kardamom körülbelül 7 - 10 mg cinket tartalmaz.

 

8. Őszibarack/Sárgabarack

Az őszibarack édes, finom gyümölcs, amelyet sokan frissen vagy desszert részeként szeretnek. Utóbbi időben elterjedtek a törpe fajták is, így akár az erkélyen is nevelhetők, nagyobb kaspóban. 100g őszibarack/sárgabarack körülbelül 1 - 3 mg cinket biztosít. 
 

törpe sárgabarack fa

így néz ki a törpe sárgabarack fa, ami jól elfér akár egy kis erkélyen is

 

9. Gombák

A gombák nagyszerű növények, mivel termesztésükhöz egy készlet is elegendő, kevés helyet igényelnek, és számos receptben felhasználhatók. 100g gomba körülbelül 3 mg cinket tartalmaz. 

 

10. Kapor

A kapor egy hűvösebb időt kedvelő fűszernövény, amely számos recepthez felhasználható. Leggyakrabban savanyúság készítéséhez használják. Sokan nem is tudják, mennyire strapabíró növény. Fagyálló, és gyengébb minőségű talajban is megél. A kapor fajtától függően, akár 5 – 8 mg cinket is tartalmazhat 100g-onként . 

 

11. Kakukkfű

A kakukkfű egy másik gyakori fűszernövény, amelyet sokan használnak ételeik ízesítésére. Nem szükséges sokat termeszteni belőle, mert kis mennyiség is sokat ér. Szereti a fényes termőhelyeket, ahol jól szellőző és vízelvezető talaj áll rendelkezésre. Multiknál szintén beszerezhető cserépben, csak gondozni kell. Körülbelül 1 - 3 mg cinket tartalmaz 100g-onként.

kakukkfű cserépbenkakukkfű cserépben, a legtöbb multinál megtalálható, de otthon is könnyen termeszthető

 

12. Borsó

A borsó egy futónövény, amely nem igényel sok helyet a terméshez. Termeszthető konténerben, emelt ágyásban vagy hagyományos kertben. Futtatórács használata segít rendben tartani a növekedési helyet. Nagyon jó cinkforrás is, mivel 100g borsó körülbelül 4 mg cinket tartalmaz. 

 

13. Spenót

A spenót egy finom leveles zöldség, könnyen lehet termeszteni. Emellett remekül bírja a hidegebb időszakot. 100g spenót körülbelül 2 mg cinket biztosít. 

 

14. Áfonya

Nincs semmi, ami összehasonlítható lenne a vadon/házilag termesztett áfonyával. Édes, kissé savanykás, és remek kiegészítője táplálkozásunknak. 100g áfonya körülbelül 1 - 2 mg cinket biztosít. 

cserepes áfonya

a cserepes áfonya tökéletes kiegészítője lehet az erkélynek is

 

 

Ahogy látható, a cink fontos ásványi anyag, amelyet különféle ételekből nyerhetünk. Ha több cinket szeretnél bevinni az étrendedbe, most már 14 különböző növény közül választhatsz, amit akár otthon is termeszthetsz. Remélhetőleg megtalálod a megfelelő kombinációt, hogy biztosítsd az ajánlott napi cinkbevitel elérését.

 

FŐ GONDOLATOK: 

• A cink fontos szerepet játszik a szervezetünkben, hozzájárul a DNS létrehozásához, a fehérjeképzéshez, támogatja az immunrendszert, a sejtnövekedést, és segíti a sérült területek gyógyulását. 

• Az ajánlott napi cinkbevitel 2 mg és 20 mg között változhat, életkortól, nemtől és terhességtől függően. 

• Bár a vörös húsok, a kagylók és a tejtermékek a cink gyakori forrásai, számos növényi alternatíva is létezik azok számára, akik nem fogyasztanak ilyeneket. 

• A legjobb cinkben gazdag növények közé tartoznak a lencse, a tökmag, a mustármag, az oregánó, az avokádó, a kakaó, a kardamom, az őszibarack, a gombák, a kapor, a kakukkfű, a borsó, a spenót, az áfonya és a sárgabarack. 

• A cinkben gazdag növények széles választékának bevezetése az étrendedbe segíthet biztosítani az ajánlott napi bevitel elérését, miközben az egészség és az íz élményét is elősegíti. 

 

 

Ha a cinkben gazdag ételek listájára vagy kíváncsi, ami nem növényi eredetűek, akkor jöjjön a top 3
 

·  Osztriga - kiemelkedően gazdagok cinkben, és 100 g-os adagjuk akár 90 mg cinket is tartalmazhat.

·  Vörös húsok (például marhahús) - kiváló forrása a cinknek, 100 g körülbelül 6 - 10 mg cinket tartalmaz.

·  Kagylók - szintén gazdagok cinkben, 100 g körülbelül 5 - 8 mg cinket nyújt.
 

 

Az étrendkiegészítők szedése számos előnnyel járhat, különösen akkor, ha a napi táplálkozás nem biztosít elegendő tápanyagot. Ha olyan cink étrendkiegészítőt keresel, ami fedezi a napi beviteled 100%-át, akkor viszont a HillVital Cink kapszula a legjobb választás!
 

enlightened Olvasd el a másik cikkemet is a témával kapcsolatban: 12 magnéziumban gazdag növény, amit otthon is termeszthetsz