Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Ez a legfőbb különbség a klementin és a mandarin között

2024. 06. 05. 12:56:00 Hillvital.hu

Mi a különbség a mandarin és a klementin között?
 

Gyorsan összefoglalva: a mag nélküli mandarin NEM mandarin, hanem az a klementin!

 

Ez a különbség a klementin és a mandarin között.
 


Mandarin vagy klementin? Sokan kíváncsiak arra, hogy mi is lehet kettejük között a különbség. Több vélemény azt támasztja alá, hogy a klementin a narancs és a mandarin keresztezéséből jött létre. A klementin mandarin különbség nem annyira szembeötlő, ugyanis első ránézésre teljesen megegyeznek, azonban több a különbség köztük mint gondolnád.

Édesebb, mint a narancs és a mandarin. A nagysága a mandarinhoz hasonlít, és nincs benne mag vagy csak 2 db, vékony héja könnyen lehámozható. A gerezdek könnyen szétszedhetők.
 

A mandarin a Fülöp-szigetekről és Délkelet-Ázsiából származik.
 

Főleg a keleti országokban termesztik, de a trópusokon is termesztik.

A narancs Ázsia trópusi részéről származik. Már nagyon régóta termesztik. Annyi az egyetlen hasonlóság a mandarin és a narancs között, hogy mindkettő citrusféle. Az ízük és az illatuk is nagyon eltérő.

 

Termési ideje viszonylag rövid, és terméshozama is sokkal alacsonyabb, mint a mandariné.

Ezért nem készítenek belőle gyümölcslevet, a termést nyers fogyasztásra szánják. A gyümölcs nem képes utánérésre, ezért éretten kell szedni, rajta hagyva egy levélpárt.
 

A mandarin könnyen pucolható, lúgosító hatással rendelkezik, erős antioxidáns valamint magas a bioflavonoid tartalma is. Már a népi gyógyászat is nagyon jól ismerte, lázas betegeknek ajánlották akiket óv a kiszáradástól. Köhögés és hurut esetén is rendkívül hatásos a mandarin. Erősen köptető hatása van.

Egy tál mandarin.


Az ásványi anyagok miatt erősíti az immunrendszert és vitalizál is.

Található benne A-vitamin is ami gyulladáscsökkentő. Mivel magas a rosttartalma a mandarinnak, ezért jó az emésztésre, tisztítja a májat és hasmenés ellen is ajánlott. Tudni kell a mandarinról, hogy csökkenti a koleszterin szintet valamint támogatja az erek és a vénák jó működését. Segít meggátolni a vérrögképződést és a szívműködést is segíti. Nagyszerű baktérium és vírusölő hatása van. A mandarin héjából kiváló májtisztító főzet készíthető.

 


A klementin gyümölcs C-vitamin-tartalma magas, de található benne B6-vitamin is. Tehát a klementin vitamin tartalma miatt igencsak ajánlott.

 

Ásványi anyagok közül a kálium-tartalma jelentős, de kalcium, magnézium és minimális vas is van benne.

Kézzel kell szedni, mert kötelező egy levélpárt hagyni a gyümölcsön, ami frissességének bizonyítéka, hiszen leszedés után pár nappal ezek elhervadnak. Vásárlói szempontból előny, hogy nem képes utánérésre, tehát csak érett állapotában szedhető. Nincs magja (max. 2), a gerezdek könnyen szétszedhetők, lédúsabb, édesebb, mint a sima mandarin.

 

Legjobb úgy fogyasztani, hogy meghámozzuk gerezdekre szedjük és fél órára a fagyasztóba tesszük. Ez az idő pont elegendő arra, hogy a gerezdek külseje megfagyjon, de a belső része nem, így jó hideg, lédús roppanós csemegét kapunk. 

 

Akkor klementin vagy mandarin, melyiket érdemes választani?
 

Ez egyénileg változó, szubjektív dolog. A különbségekkel leginkább azért érdemes tisztában lenni, hogy könnyebb legyen őket felismerni.
 

A különbség a klementin és a mandarin között!

Bal oldalon a klementin, jobb oldalon pedig a mandarin látható.

A mandarin káros hatásai

 

Magas cukortartalom:

  • A mandarinok természetesen magas cukortartalmúak. Ez problémát okozhat azok számára, akik cukorbetegséggel vagy inzulinrezisztenciával küzdenek, mivel a vércukorszint gyors emelkedését okozhatják.

 

Allergiás reakciók:

  • Bár ritka, néhány ember allergiás lehet a citrusfélékre, beleértve a mandarinokat is. Az allergiás reakciók tünetei lehetnek bőrkiütés, viszketés, duzzanat, légzési nehézségek és hasi fájdalom.

 

Gyomor-bélrendszeri problémák:

  • Nagy mennyiségű mandarin fogyasztása gyomor-bélrendszeri kellemetlenségeket, például hasmenést, puffadást és görcsöket okozhat. Ez a magas rost- és savtartalomnak köszönhető.

 

Fogak egészsége:

  • A mandarinokban található cukor és sav kombinációja hozzájárulhat a fogszuvasodás és a zománc eróziójának fokozott kockázatához. A citrusfélék savassága károsíthatja a fogzománcot, ha gyakran és nagy mennyiségben fogyasztják őket.

 

Gyógyszerkölcsönhatások:

  • Bizonyos gyógyszerekkel való kölcsönhatás miatt a mandarinok (és más citrusfélék) fogyasztása kerülendő lehet. Például a grapefruit esetében ismert kölcsönhatások vannak egyes vérnyomáscsökkentő és koleszterinszint-csökkentő gyógyszerekkel, és bár a mandarinok esetében ez kevésbé jellemző, érdemes konzultálni egy orvossal, ha ilyen gyógyszereket szed.

 

A mandarin káliumtartalma

A mandarin jelentős mennyiségű káliumot tartalmaz, ami fontos szerepet játszik az emberi szervezet működésében. Íme néhány részlet a mandarin káliumtartalmáról és annak egészségügyi hatásairól:

 

Káliumtartalom

  • Átlagos káliumtartalom: Egy közepes méretű mandarin (kb. 88 gramm) körülbelül 130-150 milligramm káliumot tartalmaz. Az egyes mandarinfajták és a pontos méret alapján ez az érték változhat.

  • Ajánlott napi bevitel: Az ajánlott napi káliumbevitel felnőttek számára körülbelül 2500-3000 milligramm. Ennek megfelelően egy közepes mandarin a napi szükséglet 5-6%-át fedezi.

 

Egészségügyi hatások

  • Szív- és érrendszer: A kálium fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri egészség megőrzésében. Segít szabályozni a vérnyomást azáltal, hogy kiegyensúlyozza a nátrium hatásait. A megfelelő káliumbevitel csökkentheti a magas vérnyomás és a stroke kockázatát.

  • Izomműködés: A kálium elengedhetetlen az izmok megfelelő működéséhez. Segít a sima és a vázizmok összehúzódásában, ami nélkülözhetetlen a mozgás és az általános testi aktivitás szempontjából.

  • Idegrendszer: A kálium kulcsfontosságú az idegsejtek közötti kommunikációban. Részt vesz az idegi impulzusok továbbításában, ami nélkülözhetetlen a központi idegrendszer megfelelő működéséhez.

  • Elektrolit-egyensúly: A kálium egyike az elektrolitoknak, amelyek fontos szerepet játszanak a test folyadékegyensúlyának fenntartásában. Ez különösen fontos a testhőmérséklet szabályozásában és a sejtek megfelelő működésében.