Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

Lábzsibbadás és lábgörcs? Mutatjuk a gyakori okait!

2023. 06. 15. 08:54:00 hillvital.hu

Előfordulhat, hogy ha hosszabb ideig ülsz egy helyben, akkor azt érzed, hogy elzsibbadnak a lábaid. Ha lábzsibbadás és lábgörcs kínoz, ezek lehetnek az okai.

 

Ez egy teljesen ártalmatlan jelenség, mivel külső körülmény miatt alakul ki és egy kis tornával vagy testhelyzet változtatással máris elmúlik. 
 

Akkor lehet gyanakodni valamilyen problémára amikor ez a zsibbadás rendszeressé válik és már nem csak akkor alakul ki amikor sokáig ülsz egy helyben hanem teljesen normális élethelyzetekben is. 
 

A zsibbadás bármelyik testrészben kialakulhat. Ez az érzés abból fakad, hogy valamelyik ideg hosszabb vagy rövidebb ideig nyomás alá kerül. Ha ülőmunka közben is folyamatosan elzsibbad a végtagod akkor még egyáltalán nem kell rosszra gondolni.

De hogy milyen betegségek is állhatnak a a láb zsibbadása mögött?

- Idegek gyulladása vagy valamilyen mechanikus sérülés pl. alagút szindróma
- Keringési zavar, szív- és érrendszeri probléma
- Vérszegénység
- Dehidratáltság
- Gerincbetegség, idegbecsípődés, mozgásszervi betegség, porckorongsérv
- Egyes gyógyszerek mellékhatása is lehet a zsibbadás.
- Neurológiai betegség


Azok állnak a legnagyobb veszélyben akik ülőmunkát végeznek, de nem kell megijedni mivel könnyedén meg lehet előzni a problémát. Minden órában állj fel és mozgasd át magadat 10 percig. Sajnos az ún. ülésbetegség sok probléma kialakulásában játszhat szerepet. Okozhat elhízást, visszerességet, depressziót, magas vérnyomást és akár cukorbetegséget is. Mindenképpen figyelj oda, hogy mozogj rendszeresen és fogyassz sok zöldséget és gyümölcsöt. A túlsúlyt is érdemes legyőzni, mert később sok problémát okozhat. Sajnos az előbb felsorolt betegségek hazánkban is sok embert érintenek.

 

Milyen kezelési módszerek állnak rendelkezésünkre lábzsibbadás és lábgörcs esetén?

 

Mozgás és nyújtás: Rendszeres testmozgás és nyújtógyakorlatok, különösen a láb- és a lábizmokra fókuszáló gyakorlatok, segíthetnek megelőzni a lábzsibbadást. Az ilyen típusú tevékenységek javíthatják a vérkeringést és az idegimpulzusok áramlását a lábakban.

 

Megfelelő testtartás: Ügyelj arra, hogy helyesen ülj és állj, hogy ne nyomjuk össze az idegeket és az ereket a lábakban. Ne ülj hosszú ideig ugyanabban a pozícióban, különösen keresztbe tett lábakkal.

 

Kerüld a túlzott nyomást: Kerüld a túlzott nyomást a lábakon. Ne hordj túl szoros cipőket vagy ruházatot, és igyekezz elkerülni a hosszú ideig tartó állást vagy ülést.

 

Meleg- és hidegterápia: Váltogasd a meleg és hideg kezelést a lábakon, hogy javítsd a vérkeringést és csökkentsd a zsibbadást. Például, használhatsz meleg fürdőt vagy melegítő párnát, majd hideg borogatást vagy jégcsomagot.

 

Stresszkezelés: A stressz hozzájárulhat a lábzsibbadáshoz. Tanulj meg stresszkezelő technikákat, mint például a mély légzés, a meditáció vagy a jóga, hogy csökkentsd a stresszt és elősegítsd a relaxációt.

 

Masszázs: Az érintett izom masszírozása enyhítheti a görcsöt. Használhatsz masszázsolajat vagy krémet is a masszírozáshoz.

 

Hidratáció: Győződj meg arról, hogy megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztasz, különösen akkor, ha intenzív testmozgást végeztél, mert a dehidratáció hajlamosít a görcsök kialakulására.

 

Kiegészítők és táplálékkiegészítők: Néhány esetben a lábgörcsök kialakulásához hozzájárulhatnak a vitamin- és ásványi anyaghiányok. Kérdezd meg orvosodat vagy dietetikusodat, hogy szükséges-e a táplálékkiegészítők szedése.


Lábzsibbadás lábgörcs

Mi a leggyakoribb oka a lábbizsergésnek?

 

Rossz testtartás: Hosszabb ideig tartó ülés vagy állás, különösen rossz testtartással, nyomást gyakorolhat az idegekre, ami lábbizsergést okozhat.

 

Neuropátia: A neuropátia olyan állapot, amely az idegrendszer károsodását eredményezi, és gyakran lábbizsergéssel, zsibbadással és fájdalommal járhat. 

 

Rossz vérkeringés: A rossz vérkeringés, például az érszűkület vagy az érszorító ruházat viselése miatt, a lábakba kevesebb vér jut, ami lábbizsergést okozhat.

 

Stressz vagy szorongás: A stressz és a szorongás hatása az idegrendszerre is befolyásolhatja a lábakban érzett bizsergést vagy zsibbadást.

 

Mozgáshiány: A mozgás hiánya hosszabb távon a lábak izmainak gyengüléséhez és az idegek nyomásának növekedéséhez vezethet, ami lábbizsergést eredményezhet.

 

D-vitamin hiány: A D-vitamin hiánya bizsergést vagy zsibbadást okozhat a végtagokban.