A lábzsibbadás lehetséges okai és természetes kezelése. A lábzsibbadásnak számos oka lehet azonban mi most a leggyakoribbakat fogjuk neked bemutatni. Ez is elég sokféle ok amelyek felelős lehet a lábzsibbadásért.
Nézzük is melyek ezek a gyakori okok:
- Isiász
- Bőrérzékelészavar
- Műtét
- Cukorbetegség
- Perifériás artériás betegség
- Sclerosis multiplex
Isiász vagyis az ülőideg miatti zsibbadás:
Az ülőideg egy hosszú, alsóvégtagi ideg. Ez a derékból indul ki, aztán a csípőn és a fenéken keresztül jut el a lábakba. Amikor becsípődik ez az ülőideg azt nevezik isiásznak.
Az egyik jellemzője az isiásznak, hogy csak a test egyik oldalán szokott jelentkezni erős zsibbadás formában. Azoknál áll fenn a veszélye akik sokat ülnek, valamint túlsúllyal küzdenek valamint idősebbek is. Több tünete is lehet még az isiásznak. Lehet derékfájás, erős fájdalom a láb hátsó részén, izomgyengeség a lábban és lábbizsergés. Ha enyhébb, akkor az isiász magától is képes elmúlni. Azonban ha a tünetek tovább tartanak mint 1 hét, akkor érdemes az orvosi vizsgálat.
Bőrérzékelészavar:
A bőrérzékelészavart más néven paraesthesia-nak nevezik. Akkor alakul ki, ha túl hosszú ideig ül valaki vagy sokáig tartja keresztben a lábát. Ekkor a lábakra nyomás helyezkedik és emiatt jön létre a zsibbadó érzés. A bőrérzékelészavar általában hamar el szokott múlni, ha megszűnik az ideget nyomó helyzet.
Műtét miatti lábzsibbadás:
Egy nagyobb műtét után mint egy csípőprotézis beültetést vagy akár egy keresztszalagműtét során könnyedén kialakulhat zsibbadás és érzékvesztés is a műtét miatt. Ennek az lehet az oka, hogy a műtét során egyes idegek megnyúlhatnak vagy akár meg is nyomódhatnak. De akár a műtét utáni gyulladás is okozhatja a zsibbadást.
Lábzsibbadás terhesen:
Terhesség alatt több probléma is lehet azonban lehet sokan nem tudják, hogy az egyik tünet lehet a lábzsibbadás is. A zsibbadás csak a terhesség utolsó hónapjaiban szokott megjelenni. Ezek a tünetek általában éjjel jelentkeznek és egyes mozdulatok hatására alakulnak ki. A zsibbadás mellett jelentkezhet még érzékvesztés, bizsergés és égető érzés is. A terhesség alatti lábzsibbadást a hormonális változások szokták okozni.
Cukorbetegség:
A tartósan magas vércukorszint nagyon károsítja a test idegeit és így zsibbadás alakulhat ki. Nagyon gyakori eset a lábfej és a lábak idegeinek károsodása. Az lehet még a jellemző, hogy nem csupán a lábakban hanem a karokban is jelentkezhet a zsibbadás és éjszaka súlyosabbak lehetnek a tünetek. A cukorbetegség kezelése szakorvos feladata, ezért mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni ha észleled a tüneteket.
Perifériás artériás betegség:
Az is előfordulhat, hogy a láb artériái egy gyulladás vagy egy sérülés miatt beszűkülnek és így nem tud elegendő vér jutni a lábakba. Ezt szokták nevezni perifériás artériás betegségnek aminek az egyik gyakori tünete a lábzsibbadás.
A betegség kialakulásának több oka is lehet. Mégpedig a dohányzás, túlsúly, a magas vérnyomás, a cukorbetegség és a magas koleszterinszint is.
Sok esetben egy kis pihentetés hatására elmúlnak a zsibbadások. Ha a lábzsibbadás mellett izomgörcsöt, izomfáradtságot és lábfájdalmat is észlelsz járás közben, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulnod.
Sclerosis multiplex:
Érdemes tudni, hogy a kezdődő sclerosis multiplexnek az első tünete a lábzsibbadás szokott lenni. Ez egy elég ritka ámde komoly betegség ami a központi idegrendszert támadja meg. Jelenleg sajnos nem gyógyítható, viszont kezelni lehet. Azonban ez csak nagyon ritka oka a lábzsibbadásnak. Csak akkor érdemes szakorvoshoz fordulni, ha a zsibbadás mellett még észlelsz kimerültséget, izomgörcsöket, izommerevséget, szédülést, látászavart és hangulatingadozást is.
Mi válthat ki lábfej zsibbadást?
A lábfej zsibbadás okai Különböző súlyosságú problémákra utalhatnak.
Keringési problémák:
- Rossz vérkeringés vagy érszűkület miatt a lábfejbe nem jut elég vér, ami zsibbadáshoz vezethet.
- Mélyvénás trombózis (DVT) esetén is előfordulhat lábfejzsibbadás.
Idegi problémák:
- Perifériás neuropátia, mely gyakran cukorbetegség következménye.
- Idegbecsípődés a gerinc alsó részén (pl. lumbális gerincsérv).
- Morton-neuroma, amely egy idegdaganat a lábfejben.
Ortopédiai problémák:
- Lúdtalp vagy más lábfej deformitás.
- Csontkinövés vagy arthritis.
Túlerőltetés és sérülések:
- Hosszabb ideig tartó állás, járás vagy futás.
- Sport sérülések.
Rossz testhelyzet:
- Hosszú ideig tartó keresztbe tett lábak vagy rossz testtartás, ami nyomást gyakorol az idegekre.
Egészségügyi állapotok:
- Autoimmun betegségek, mint például a sclerosis multiplex.
- Alkoholizmus, ami idegkárosodást okozhat.
- Vitaminhiány, különösen a B-vitaminok hiánya.
Gyógyszerek mellékhatásai:
- Bizonyos kemoterápiás szerek és egyéb gyógyszerek mellékhatásaként is előfordulhat zsibbadás.
És most nézzük hogyan is lehet kezelni, avagy hogyan lehetséges a lábzsibbadás kezelése házilag!
Pozícióváltás
Gyakran a lábzsibbadás oka, hogy a végtagot rossz pozícióban tartjuk, ami nyomást gyakorol az idegekre. Próbálj meg más testhelyzetbe kerülni, hogy megszűnjön a nyomás.
Nyújtás és mozgás
-
Nyújtó gyakorlatok: Finoman nyújtsd meg a lábadat és a lábujjaidat. Például állj lábujjhegyre, majd lassan ereszd le a sarkaidat.
-
Séta: Rövid séta segíthet a vérkeringés javításában és a zsibbadás csökkentésében.
Masszázs
Finoman masszírozd meg a zsibbadt területet. Ez segíthet a vérkeringés javításában és az izmok ellazításában.
Meleg vagy hideg borogatás
-
Meleg borogatás: Melegíts fel egy törölközőt vagy használj melegvizes palackot, és helyezd a zsibbadt területre. A meleg segíthet ellazítani az izmokat és javítani a vérkeringést.
-
Hideg borogatás: Hideg vizes borogatás vagy jégzselé is használható, különösen, ha duzzanat is jelen van.
Hidratálás
Biztosítsd a megfelelő folyadékbevitelt, mivel a dehidratáció is okozhat izomgörcsöket és zsibbadást.
Vitaminok és ásványi anyagok
A B-vitaminok (különösen a B12-vitamin), a magnézium és a kálium hiánya is okozhat zsibbadást. Gondoskodj a megfelelő vitamin- és ásványianyag-bevitelről, akár étrend-kiegészítők formájában is.
Lábpolcolás
Emeld meg a lábadat párnával vagy más eszközzel, hogy elősegítsd a vér visszaáramlását a szívbe.
Feszültség és stressz csökkentése
A stressz és a szorongás is hozzájárulhat az izmok feszességéhez és a zsibbadáshoz. Relaxációs technikák, például mély légzés, meditáció vagy jóga segíthetnek.
Rendszeres testmozgás
A rendszeres testmozgás javítja a vérkeringést és erősíti az izmokat, ami csökkentheti a zsibbadás gyakoriságát.
Nagyszerű lehet még a természet ereje is. Gyógynövényes balzsam használata is ajánlott, mivel akár ez is segíthet a megszüntetésben vagy a csökkentésben. Mi a Maximum balzsamot ajánljuk neked erre az esetre.