A tofu egy igen egyszerűen és gyorsan elkészíthető ételalapanyag.
Több ízesítésben is kapható: a két leggyakoribb a natúr és a füstölt. Nézzük meg közelebbről de előbb íme néhány fehérjeforrás ami nem hús.
Mi a tofu, miből van?
Sokan teszik fel a kérdést, hogy mégis miből van a tofu, a tofu miből van vagy pontosabban miből készül a tofu. A tofu alapanyaga a szója. A sajthoz hasonlóan készül. A szójababból kinyert tejet erjeszteni kell aztán egy jól szeletelhető tömbbé kell préselni.
Először a szójababból szójatejet készítenek, majd a szójatejből a szójafehérje kicsapódásával szójatúrót.
Végül a szójatúróból kipréselik a vizet, és kész a tofu. A tofut szójatúrónak és szójasajtnak is nevezik. Van lágy és kemény tofu. Leginkább ez utóbbit szokták használni, ez a legelterjedtebb.
Mi az a tofu?
A tofu egy növényi eredetű élelmiszer, amelyet a szójababból készítenek. Nagyon népszerű az ázsiai konyhában, de világszerte széles körben fogyasztják, különösen a vegetáriánus és a vegán étrendet követők körében. A tofu alapvetően egy fehér színű, lágy textúrájú, enyhén mogyorós ízű élelmiszer, amelyet számos különböző étel elkészítéséhez lehet felhasználni.
A tofu hatása az egészségre kifejezetten pozitív.
Ez pedig a szójának köszönhető. Gazdag B-vitaminokban, ásványi anyagokban (vas, kalcium, nátrium, kálium). A szója az egyetlen olyan növényi fehérjeforrás, amely minden esszenciális aminosavat tartalmaz. Ezért teljes értékű fehérjeforrásnak is nevezzük, azaz egyenértékű a húsban található állati fehérjével. Zsírtartalma alacsony, fehérjetartalma magas.
Nem tartalmaz glutént, semmiféle tejszármazékot (laktóz, tejfehérje). A szójában található fitoösztrogének pozitívan hatnak az érrendszerre, csökkentik az érelmeszesedést és a csontritkulást. A változókorban enyhítik a menopauza kellemetlen tüneteit, például a hőhullámokat. A konyhában elsősorban húspótlóként használjuk. A tofu alapvetően semleges ízű. Ez alól a füstölt tofu kivételt képez, mert – mint ahogy a neve is mutatja – füstölt íze van.
Lehetőleg ne válasszunk ízesített tofut (chilis, pritaminpaprikás, medvehagymás, stb.)
A legjobb, ha ezeket frissen adjuk hozzá. A tofu egyébként az egyik legkönnyebben elkészíthető. Morzsolhatjuk, reszelhetjük és szeletelhetjük… attól függően, milyen ételhez szeretnénk felhasználni. A tofut nyersen is fogyaszthatjuk, rakottakhoz, fasírtokhoz kiváló. A darált húshoz hasonlóan kell készíteni. De valamilyen konyhai technológiával elkészítve is rendkívül jól felhasználható. Süthetjük, grillezhetjük, pácolhatjuk, panírozhatjuk…
De akár szendvicskrémet is készíthetünk belőle morzsolással-aprítással. Készíthetünk belőle pörköltet is. A füstölt tofu elsősorban sütve nagyon ízletes. A sült füstölt tofu isteni egy brassóihoz is. Persze van olyan étel, amihez inkább a natúr tofu passzol jobban.