Természetes módszerek a belső aranyér tüneteinek enyhítésére
A belső aranyér a végbél falában kialakuló aranyértípus, amely általában nem jár fájdalommal.
Jelenlétére gyakran a székelés közben megjelenő vérzés utalhat.
Az aranyér számos embert érintő kellemetlen probléma. A vérzést és az érszakasz kitüremkedését a végbél környékén megjelenő vénatágulat és a kitágult vénás csomóban pangó vér okozza. A tünetek gyakran erőlködés, nehéz súly emelése, valamint székelés közben jelentkezik.
A belső aranyér tünetei
A belső aranyér tüneteit esetek többségében nehéz észrevenni. Igen gyakran csak proktológiai vizsgálatok alkalmával fedezhető fel. Természetesen vannak árulkodó jelei melyekkel már érdemes lehet szakemberhez fordulni.
Ezek a következők lehetnek:
- székletürítéskor fellépő vérzés, (főleg a WC papíron vehető észre)
- duzzanata a végbélben
- fájdalmas székletürítés
- viszketés
- váladékozás
A belső aranyeret állapottól függően stádiumokra lehet osztani.
1. stádium - Kissé megduzzadt és vérzékeny az aranyér.
2. stádium - Az aranyér kifordul, amely spontán módon visszahúzódik.
3. stádium - A duzzanat kifordul, amely bár spontán nem húzódik vissza, kézzel visszahelyezhető.
4. stádium - Kifordult duzzanat, amely már nem helyezhető vissza.
A belső aranyér kezelése
Az aranyér kezelésében az első és legfontosabb dolog, annak a megelőzése. Sajnos erre sokan nem fordítanak kellő figyelmet, pedig az aranyér megelőzhető életmódbeli változtatásokkal, valamint helyes táplálkozással. Nagyon fontos a rostdús ételek fogyasztása vagyis ajánlott sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani. Mindenképpen fontos még a megfelelő folyadékbevitel, érdemes naponta 2-3 liter vizet meginni. A rendszeres mozgás is ajánlott, elegendő a séta vagy a lassabb futás is.
A legtöbb esetben ez már sajnos nem segít, hiszen kialakult aranyér esetén más módszerekre is szükség lehet. Belső aranyér kezelésében a fájdalomcsillapító kúpoknak jelentős szerepük van. Nem csak érösszehúzó hatással rendelkeznek, de a vérzést is képesek csökkenteni. Szintén nagy szerepet töltenek be a kezelésben a szájon át szedhető gyógyszerek is. Abban az esetben ha belső aranyérre krémet szeretnénk használni, akkor olyan válasszunk, amely gyulladáscsökkentő hatása mellett javítja a vérkeringést. A belső aranyér kenőcsök esetében fontos odafigyelnünk, külsőleg használjuk és ne kenjük nyílt sebbe.
Fontos, hogy soha ne hanyagoljuk el az aranyeret, ugyanis a kezeletlen és elhanyagolt aranyér akár műtéti beavatkozáshoz is vezethet!
Mi az a végbélsipoly?
A végbélsipoly a végbél üregéből kiinduló rendellenes járat. Ez a bélfal izomrétegei között elhelyezkedő mirigyek gyulladásának köszönhetően jön létre. A gyulladás következtében a felgyülemlett genny a végbél körüli szövetekben próbál eltávozni. Ilyenkor fájdalmas tályog formájában törhet felszínre, amely gyakran műtéti beavatkozást igényel. Annak ellenére, hogy a tályog eltávolításra került, gyakran előfordul, hogy sipoly keletkezik, amely csak évek múlva jelentkezik. A végbél sipoly magától nagyon ritkán gyógyul, legtöbb esetben műtéti beavatkozásra van szükség a kezeléséhez. Ennek köszönhetően végbélsipolyra krémet több kevesebb sikerrel alkalmazhatunk. Bár segíthet a gyulladás csökkentésében, azonban a többi tünet megfelelő kezelésében mindenképp orvosi beavatkozás szükségeltetik.
HASZNOSNAK TALÁLTAD EZT A CIKKET?
