Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Hungarian
English
German
Kategóriák

Használd ki a kökény egészségügyi előnyeit!

2023. 05. 08. 11:50:00 hillvital.hu

A kökény nagyon hasonlít a szilvára, csak valamivel kisebb a mérete.
 

A kökény egy apró bogyós gyümölcs amely megterem szinte bárhol, ezért hazánkban is megtalálható. A szilvával rokonok.

Jellemzése:

A kökény egy 1-4 m magasra megnövő lombhullató cserje. Hajtásai rövidek és tövisben végződnek. Virágai 1 - 1,5 cm átmérőjűek, fehér színűek és ötszirmúak. Még lombfakadás előtt virágzik. Termése apró, kékesfekete, csonthéjas. Nagyjából szeptemberben érik. A még éretlen termésének a húsa erősen fanyar ízű. Begyűjteni akkor érdemes ha már kicsit megcsípte a dér, ugyanis ilyenkor megpuhul és veszít fanyar ízéből.
 

A kökény jótékony hatásai:

A kökény hatásai között megtalálható a vérnyomáscsökkentés, a vércukorszint-szabályozás és a gyulladásgátlás.

Nagyon magas a C-vitamin tartalma, ezért télen nagyon ajánlott a fogyasztása és még a fogyókúrában is használható. Ha éretlenül fogyasztjuk akkor kissé kesernyés és fanyar az íze. De ha megcsípi a dér, akkor érdemes már szedni mivel a húsa puha és édeskés lesz. A kökényből készíthető lekvár, bor vagy akár likőr is.  A kökény gyógyhatásai között megemlíthető, hogy nagyon jó immunerősítő és idegrendszer erősítő. A szárított kökényvirágból készített forrázata nagyon jó vízhajtó hatással rendelkezik, hashajtó hatása is van és a húgyúti betegségek ellen is használható. Nagyon jótékony hatással van a szív- és érrendszerre. A kökény virágából készített tea telíti a gyomrot, ezért nagyon jól jön fogyókúra esetén. A zsírcsökkentő hatását a C-vitamin tartalmának is köszönheti. Mindemellett méregtelenítő hatással is rendelkezik. Az ízvilága az almához hasonlít.

A kökény vitamintartalma is igen nagyszerű. Magas vitamin- és ásványianyag-tartalma miatt erősíti az immunrendszert és javítja a látást. A kökényben található flavonoidok, illóolajok és tanninok bizonyítottan jótékonyak az emberi szervezetre. C-vitamin mellett megemlíthető még  B1-, B2-, B3-, B5- és B6-vitaminok, melyek javítják az energiaszintet, és segítenek a szervezetnek a stresszkezelésben.E-vitamin amely javítja a sejtek épségét és késlelteti a bőr öregedését. Továbbá A-, és K-vitamin is megtalálható benne.
 


Mire jó a kökény termése?

Gyakran felmerül a kérdés, hogy a kökény mire jó, így most erre nézzük a választ. 
 

A kökény termése
A kökény termése avagy bogyója erősen összehúzó és enyhe sebgyógyító hatással rendelkezik. Igazán egészséges, azonban szorító hatása miatt nem szabad túlzásba vinni a fogyasztását. Ajánlott lehet erős hasmenés, bélhurut vagy vérhas esetén. A bogyó levével való öblögetés torokfájás, valamint szájüregi seb és gyulladás esetén is használatos volt a népi gyógyászatban. 

 

A kökény tea hatása és elkészítése:

Nagyon jó tea készíthető belőle. Csupán 1 evőkanálnyi szárított virágot le kell forrázni 2 dl vízzel és hagyni kell állni 20 percig, végül le kell szűrni. Naponta 3*2 dl teát ajánlott fogyasztani. Veseproblémáknál és hólyagproblémáknál lehet kombinálni cickafarkfűvel, aranyvesszővel és orbáncfűvel is. A túlzott fogyasztás akár szorulást is okozhat, úgyhogy vigyázni kell vele. A leveleiből készített tea nagyon jó lehet még torokfájásra is és a megduzzadt mandulára is jó. Ezek mellet még olyan flavonoidokat tartalmaz a kökény amelyek segítenek csökkenteni a daganatos megbetegedések kialakulását.

 

Hogyan használható fel a kökény?

A kökény felhasználása a legtöbb esetben tea formájában fogyasztva történik, azonban több felhasználási módja is létezik.

  1. Tinktúra: Készíthetünk kökény tinktúrát, ami egy erős, alkoholos kivonatot jelent. Az alkohol (pl. vodka) segít az értékes anyagok kivonásában.

  2. Kapszula: Számos boltban kaphatóak kökény kivonatot tartalmazó kapszulák, melyek kényelmes megoldást jelenthetnek azok számára, akik nem szeretik a kökény ízét, vagy nem tudnak friss kökényt szerezni.

  3. Külsőleg: kökény levél vagy kökény olaj alkalmazható külsőleg is, amely segít az égési sérülések, a bőrgyulladás és a pattanások kezelésében.

Fontos megemlíteni, hogy a kökénynek van véralvadásgátló hatása, és befolyásolhatja az antikoagulánsok és az aszpirin hatását is. Ha bármilyen kérdése van, kérjük, forduljon orvosához, mielőtt kökényt alkalmazna.

 

A kökény egészségügyi előnyei!