Barion Pixel
Weboldalunk annak érdekében, hogy jobb felhasználói élményt biztosítson cookie-kat használ. Adatkezelési tájékoztató
Elfogadom
Hungarian
English
German
Kategóriák

A csontritkulás kezelése: gyógyszerek, terápiák és alternatív módszerek

2023. 05. 31. 14:14:54 hillvital.hu
Cikkek a témában
 

A csontritkulás kezelése különböző módszerek segítségével is történhet.

 

Ezek közül most bemutatásra kerülnek a leggyakoribbak.

 

 

Gyógyszerek:

 

Biszfoszfonátok: Ez a leggyakrabban előírt gyógyszercsoport csontritkulás kezelésére. Csökkentik a csontlebomlást és segítenek fenntartani a csontsűrűséget. Hosszú ideig hatnak a szervezetben, így rendszeres szedésük fontos.

 

Szerek, amelyek csökkentik a csontlebomlást: Ilyen gyógyszerek például a denosumab és a romosozumab. Injekció formájában alkalmazzák, és gátolják a csontlebomlást.

 

Szerek, amelyek serkentik a csontépítést: Például a teriparatid. Ez a gyógyszer növeli a csontépítő sejtek aktivitását és javítja a csontsűrűséget. Injekció formájában adagolják.

 

 

Terápiák:

 

Hormonpótló terápia: Menopauza esetén alkalmazható, mivel a hormonhiány fokozza a csontritkulás kockázatát. Az ösztrogén és progeszteron pótlása csökkenti a csontvesztést.

 

RANKL-gátló terápia: Ez a denosumab által alkalmazott módszer, amely megakadályozza a RANKL (Receptor Activator of Nuclear Factor Kappa-B Ligand) nevű fehérje működését, amely kulcsfontosságú a csontlebomlásban.

 

Fizikoterápia: Olyan gyakorlatok és mozgásformák, amelyek erősítik a csontokat és a izmokat, például súlyzós edzés, séta, úszás, tai chi vagy jóga. Segít a csontsűrűség fenntartásában és az egyensúly javításában, csökkentve a csontritkulás okozta törések kockázatát.

 

Csontritkulás fizikoterápia

 

Alternatív módszerek:

 

Kalcium és D-vitamin: A megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel létfontosságú a csontok egészségéhez. A kalcium a csontok építőköve, míg a D-vitamin segíti a kalcium felszívódását a szervezetben.

 

Táplálkozás: Egészséges és kiegyensúlyozott étrend kialakítása, amely gazdag kalciumban, D-vitaminban és más fontos tápanyagokban. Fontos az antioxidánsok, például C-vitamin és E-vitamin fogyasztása is, mivel segítenek a szabadgyökök elleni védekezésben.

 

Gyógynövények és kiegészítők: Egyes gyógynövények, például a vörös szőlőkivonat, a kurkuma és az ördögkarom kiegészítőként alkalmazhatók a csontritkulás kezelésében. Azonban fontos konzultálni egy egészségügyi szakemberrel, mielőtt bármilyen kiegészítőt alkalmaznánk.

 

  A mákolaj szerepe a csontritkulás megelőzésében és kezelésében: tápanyagok, előnyök és alkalmazások

Tartalomhoz tartozó címkék: csontritkulás csontritkulás kezelése